A Vitamini Ne İşe Yarar?

Paylaş
 

Vücudun gelişiminde önemli bir rol alan, büyüme ve dokuların yenilenmesi için destek sağlayan ve beslenme yolu ile alınması gereken organik bileşiklere vitamin adı verilir. Toplam 13 adet vitamin çeşidi vardır. Bunlar suda ve yağda çözünebilen vitaminler olmak üzere 2 kategoriye ayrılır. Suda çözünenler B ve C vitaminleri; yağda çözünenler ise A,D ve E vitaminleridir. A vitaminin vücudumuzda işlevi çok fazladır. A vitamini ne işe yarar? sorusunun cevabı almamız gereken gıdalar açısından önemlidir.

A Vitamini Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan A vitamini, doğada iki farklı şekilde bulunur. Birisi hayvansal gıdalarda bulunurken diğeri dolaylı yollardan bitkiler tarafından A vitamine dönüştürülür. Doku, kemik, cildin korunması ve göz sağlığı için önemli olan havuç, A vitamini içeren besinlerden biridir.

A vitamini daha iyi görmeyi sağlar ve gece körlüğü riskini azaltır. Diş ve diş eti sağlığı açısından önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudu korur. Protein olması sebebiyle kemiklerin gelişimini ve gelişmeyi olumlu yönde etkiler. Vücutta D vitamininin daha etkin rol almasını sağlar. Cildin daha parlak görünmesini sağlar ve cilde yumuşaklık verir. Saç ve derinin oluşumunun sağlıklı olmasına yardımcı olur. Mide, karaciğer gibi organları korur.

A Vitamini Eksikliği

  • Eksikliğinde özellikle gelişme çağındaki çocukların büyümesi ve gelişimi yavaşlar.
  • Gece körlüğü oluşabilir. Göz altı lekelerinin nedeni de A vitamini eksikliği olabilir.
  • Cilde parlaklık veren A vitamini eğer vücutta eksikse kuru cilde neden olabilir.
  • Bağışıklık sistemi zayıflar ve hasta olmanız kolaylaşır. İdrar yolunda enfeksiyonlar oluşabilir.
  • Saç dökülmesi hızlanır.
  • Bunlar haricinde A vitamininin fazla tüketimi de yan etkilere sebep olabilir.
Bu yazı 200 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun