Adet Döneminde Migrene İyi Gelen Şeyler

Paylaş
 

Migren ağrıları hormonlara bağlı olarak tetiklenebilmektedir. Adet döneminde oluşan migren ağrılarıyla ise doğal yollarla mücadele etme imkanınız bulunmaktadır. Bu şekilde adet dönemlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Magnezyum Takviyesi

12 hafta süre ile 600 mg magnezyum takviyesi alan kişilerde migren ağrılarının %41 oranında düştüğünü görebilirsiniz. İlk olarak iki hafta süre ile günde 200 mg magnezyum ile başlayın. Sonraki iki hafta ise bu seviyeyi 400 mg seviyesine çıkarın. Sonraki aşamada ise 600 mg magnezyum alın. Magnezyum sayesinde beyninizde migrenin etkilendiği bölümü destekleyebilirsiniz.

Yağlı Balıkları Tüketmelisiniz

Somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıkları beslenme programınıza dahil etmeniz gerekecektir. Özellikle ağrı riskinin yüksek olarak görüldüğü günlerden iki gün önce veya migren ağrısının tetiklendiğini tespit ettiğiniz haftalarda balık takviyesi almaya özen göstermelisiniz. Yapılan araştırmalar Omega-3 yağ asitlerinin migren ağrısı konusunda oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Demir Takviyesi Almaya Özen Gösterin

Adet kanamalarınızın son evresinde migren ağrılarınızda tetiklenme oluyorsa demir takviyesi almanız sıkıntılarınızda hafifleme olmasını sağlayabilir. Yalnız düzenli bir şekilde demir takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız gerekecektir.

B12 Vitamini Alın

Kadınlarda migren ağrılar, 12 hafta boyunca 400 mg B12 takviyesi aldıkları zaman %50 oranında azalma gösterecektir. B12 vitamini de koenzim gibi enerji hücrelerini beslediği için migren ataklarınızın şiddetinin azalmasında yardımcı olmaktadır.

Egzersiz Yapmalısınız

Düzenli bir şekilde egzersiz aerobik yapmanız stres hormonlarınızı azaltarak migren ağrılarınızın azaltmasına yardımcı olacaktır. Adet döngünüz süresince enerji seviyelerinizi gözetleyerek iyi bir egzersiz programı yapmanız gerekecektir.

Bu yazı 327 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun