Adet Dönemlerinizde Sizi Rahatlatacak Yöntemler

Paylaş
 

Kadınların en fazla çileden çıktığı günlere baktığınız zaman bugünlerin adet dönemleri olduğunu görebilirsiz. Genellikle toplum içerisinde kadınlar adet dönemlerindeki gerginliğini belli etmemeye çalışsa da bazı durumlarda bunun gerçekten kaçınılmaz olduğunu görebilirsiniz. Adet döneminde sizi rahatlatacak yöntemler sayesinde daha sağlıklı yaşam sürebilirsiniz.

Adet Döneminde Ağrıyı ve Stresi Azaltmak İçin Uygulayabilecekleriniz

-Sıcak bir duş alın. Sıcak duş almak her zaman rahatlatacaktır. Bazılarında sıcak duş akıntının azalmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda sıcak su torbası ve sıcak bir havlu da işinize yarayacaktır.

-Araştırmalara göre düzenli bir şekilde egzersiz yapan kadınlar daha az regli ağrısı çekiyor. Bu yüzden regli sancılarınızı dindirmek için bisiklete binebilir veya yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yapacağınız hafif bir spor ve egzersiz bile endorfin salgılanmasına yardımcı olacaktır.

-Bazı durumlarda büyüklerin sözlerini dinlemek gerekir. Papatya, sarı kantaron, nane, civanperçemi, aslan perçemi ve adaçayı gibi çayların regli sancısına iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur. Bu çaylar ödem atmanıza yardımcı olurken aynı zamanda kramplarınızın geçmesine de yardımcı olacaktır.

-Uykunuzun kaçmasına sebep olacak gazlı ve kafeinli içecekleri tüketmekten mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Düzenli bir şekilde uyumanız gerginliğinizi büyük oranda azaltacağından dolayı ağrı kontrolünüzü de  elinizde bulunmasını sağlayacatır.

-Sıcak bir yatakta uzanın ve derin derin nefes almaya çalışın. Bu şekilde vücudunuzun gevşemesini sağlayacaksınız. Gevşeme ayak ucunuzdan başlayarak başınıza kadar gelecektir. Bu esnada derin ve yavaş şekilde nefes alın. Nefes egzersizleri sayesinde rahminizdeki gerginlik ve kramplarda azalma olacaktır.

Bu yazı 439 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun