Adet Düzensizliği Yaşanmasının Sebepleri

Paylaş
 

Adet olunmaya ilk başlandığı zamanlardan sonra birkaç yıl boyunca düzensizliğin görülmesi son derece normal bir durumdur. Kadınlarda adet döngüsünün görülmeye başlandığında düzene girebilmesi için hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Sonrasında adet döngesinde düzelmeler olur.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet döngüsünü en fazla etkileyen faktörler arasında stres yer almaktadır. Aşırı kilo alma, yeteri miktarda beslenmeme, zayıf olma, sıkıntı, gerginlik gibi durumlar adet düzeninin bozulmasına en fazla yol açan sebepler arasındadır. Aynı zamanda doğum kontrol hapları da hamile kalmanızı engellerken adet düzensizliği görülmesine sebep olabilmektedir.

Rahimde oluşan polipler genellikle rahmin iç tabakasında yer alır ve kansere yol açmazlar. Miyomlar ise rahim duvarınıza yapışmış olan ve orada kalan tümörlerdir. Bunlarda daha çok iyi huylu olacak şekilde bulunur. Fakat ağrıya ve kanamaya sebep olabileceği gibi adet düzensizliği oluşmasına da sebep olabilmektedir.

Kadın üreme sisteminde çok etkin olan iltihaplı pelvik bir çeşit enfeksiyon rahatsızlığıdır. Düşük, cinsel ilişki, kürtaj ve doğum gibi operasyonlar vajinanıza sıçrayarak enfeksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda adet düzensizliği oluşmasına sebep olacaktır. Bunların yanı sıra şiddetli ağrı, koku, ateş ve bulantı gibi şikayetler oluşmasına sebep olabilmektedir.

Polikistik over sendromu sırasında yumurtalıklar olması gerekenin üzerinde erkeklik hormonu meydana getirmektedir. Bunun sonucu olarak ise kişide kistler oluşur. Kistlerin oluşmasıyla beraber ise adet düzensizlikleri ve aşırı kıllanma görülmektedir. 40 yaşının altındaki kadınlarda yumurtalık görevini tam şekilde yerine getirmediği için prematüre yumurtalık yetmezliği görülür.

Bu yazı 328 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun