Adet Düzensizliğinin Sebepleri Nedir?

Paylaş
 

Kadınlar için sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olmak son derece büyük bir önem arz etmektedir. Fakat bazı dönemlerde adet döngünüzün bozulduğunu görebilirsiniz. Aden düzensizliği oluşmasına sebep olabilecek farklı nedenler vardır. Sizlerle bu nedenleri paylaşacağız.

Polikistik Over Sendromu

Sağlıklı bir kadında adet döngüsü 28 günde bir görülmektedir. Fakat yaşanan bazı etkenler bu sürecin uzamasına sebep olabilmektedir. Polikistik Over Sendromu da bu etkenlerden birisidir. Bu sendrom, adet düzeninizi ve yumurtlamanızı olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında yer alır. PKOS, diyabet sorunları, kilo artması, kıllanma ve sivilce gibi durumlarla kendisini göstermektedir.

Tiroid Bozuklukları

Tiroid beziniz hormonlarınızı doğrudan etkileme özelliğine sahiptir. Vücudunuzda endokrin sisteminizi kontrol eder ve metabolizmanızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Tiroid hastalıkları ise adet düzensizliğinin en başlıca sebepleri arasında yer alır. Tirodi bezinizin hızlı veya yavaş çalışıyor olması vücudunuzdaki kortizol ve östrojen hormonlarında değişiklik oluşmasına sebep olarak adet düzensizliğine yol açar.

Stres

Günlük yaşamınızda çok fazla stres yer alması sağlığınızı olumsuz etkileyeceği gibi birçok rahatsızlığı da tetikleyecektir. Bu yüzden vücudunuz yumurtlamayı durduracaktır. Üzüntü ve stres gibi durumlar adrenalin bezlerinizin yüksek seviyede çalışmasına sebep olacaktır. Bu durumda da östrojen, tiroid hormonu ve üreme hormonlarınız olumsuz etkilenir.

Yetersiz Beslenme

Eksik ve sağlıksız beslenmeniz tiroid bezlerinizin işleyişini olumsuz düzeyde etkileyecektir. İşlenmiş gıdalar, şeker ve hidrojenize yağlar kortizol üretimini artırarak tiroid sorunlarına yol açar. Adet düzensizliğinin önüne geçebilmek için antioksidan, probiyotik, protein, vitamin ve mineral açısından zengin besinler yemelisiniz.

Bu yazı 356 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun