Adet Kanının Rengi Nasıl Olmalıdır?

Paylaş
 

Adet süresi en az 3 gün en fazla ise 10 gün sürebilmekte. Bu süre zarfında gelen kanın rengi farklılıklar gösterir. Bazen parlak kırmızı bazen koyu kırmızı bazen kahverengi bazen siyah bazen de kırmızı renkli kanamalar gözlenebilir. adet kanının rengi nasıl olmalıdır? sorusunu çok geniş çerçevede cevaplamak mümkün.

Adet dönemi ve düzenini en çok etkileyen durumların başında hormonal sorunlar gelir. Kimi zaman ciddi bir stres durumu yaşamış olmak kimi zaman da hormon içeren ilaçlar kullanmak adet kanının rengine etki edebiliyor. Gebe kalmak için uygulanan tedaviler de kanın rengini etkiler. Fakat herhangi bir tedavi uygulanmıyor ve kanın rengi farklı ise rahim içinde sorun var demektir. Bunun yanında renk değişikliğini takip eden koku veya şiddetli ağrılar, farklı hastalıkların da belirtisi olabilir.

Adet Kanının Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Adet sürecinin ilk başında ki kanın rengi genellikle kahverengidir. Kahverengi kanama bir önceki adet döneminden kalan kandır aslında. Önceki dönemde vücuttan atılamayan kan parçaları yeni adet döneminin ilk gününde dışarı atılır. Adet döneminin son günlerinde de kahverengi kanama gözlenir. Bu da adet süresinin sona ermek üzere olduğunu gösterir.

Adet döneminin ilk saatlerinden sonra gelen kanın parlak kırmızı olması beklenir. Rahim içerisinde bir rahatsızlık yoksa, gebelik için ilaçlı tedavi uygulanmıyorsa kan parlak kırmızı olarak devam eder.

Koyu kırmızı kanamalar genellikle sabahları gözlenir. Kan rahimden atılma fırsatı bulamayınca içerde koyulaşır.

Adet kanının rengi kırmızı ile kahverengi arasında olmalıdır. Bazı durumlarda gri veya turuncuyu andıran renkler gözlenebilir. Bu durumda enfeksiyon veya iltihaplanma olma ihtimali yüksektir. Renk değişikliğini, ağır koku ve şiddetli kasık ağrıları takip ediyor ise mutlaka jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekir.

Bu yazı 412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun