Adet Öncesi Sendromu Nedir?

Paylaş
 

Adet öncesi sendromu bütün kadınlar tarafından sıklıkla karşılaşılan adet öncesi dönemde yaşanan bir dizi sıkıntılara verilen addır. Günümüzde bir çok kadının sıkıntılarını çektiği adet öncesi sendromu nedir? bu sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz. Bir çok kadında görülmesine rağmen aslında adet öncesi sendrom adet görmenin şartlarından birisi değildir.

Adet Öncesi Sendromu

Teknik olarak PMS – Premenstrual Syndrome olarak bilinen adet öncesi sendrom günümüzde 10 kadından 9’unda görülen adetten hemen önce ki dönemde karşılaşılan huzursuzluk, gerginlik, ağrı ve sancılı geçen döneme verilen addır. Bilinenin aksine adet görmenin gerekliliklerinden birisi değildir. Kadın vücudunda adet döngüsü ile meydana gelen ve bu döngünün sürekliliğini sağlayan hormonlar içerisinde ki değişimler adet öncesi sendromu tetiklemektedir. Kimi kadınlarda bu etkiler belli belirsiz olarak hissedilirken kimilerinde ise sosyal yaşamı ve günlük hayatı etkileyecek seviyede kendini gösterebilir.

Adet Öncesi Sendrom Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Yapılan belli başlı araştırmalarda her 10 kadından 9’unun PMS belirtileri ile karşılaştığını göstermektedir. Yine yapılan araştırmalarda özellikle yoğun stres altında yaşayan kadınlarda, ailesinde depresyon ile ilgili bir geçmişi bulunan kadınlarda ve depresyon yada herhangi bir lohusa şikayeti bulunan kadınlarda sıklıkla PMS şikayetlerine rastlanmaktadır. Adet öncesi sendromun belirtileri de kendini genellikle göğüslerde şişkinlik ve ağrı, bağırsak faaliyetlerinde düzensizlik, kasık bölgesinde şişkinlik, ishal, kramplar, baş ağrısı, core bölgesi denilen yanı sırt bel karın bölgesinde ağrılar, halsizlik belirtileri, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve son olarak ışığa hassasiyet olarak göstermektedir. Bunlar fiziksel olarak görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin hepsi görülmek zorunda olmadığı gibi şiddet ve sıklık anlamında kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bunlara ek olarak tahammülsüzlük, depresyon, konsantrasyon düşüklüğü gibi psikolojik belirtilerde yaşanmaktadır.

Bu yazı 286 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun