Ağız Çevresinde Sivilceler Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Sivilceler birçok nedenden dolayı ortaya çıkan ve tedavisi oldukça zor olan sorunlardan biridir. Genellikle ergenlik çağında daha çok rastlanır. Ancak yetişkinlerde de sık sık görülen şikayetler arasındadır. Sivilceler hem özgüven eksikliğine hem de estetik görünümü etkilemesinden dolayı tedavisi son derecede önemlidir. Aynı zamanda erken tedavi yapılmalıdır. Aksi halde ciddi izler bırakabilir ve kırmızı lekelere dönüşebilir. Sivilceler cilt yüzeyinde en fazla ağız çevresinde meydana gelir. Bu durumda ağız çevresinde sivilceler nasıl geçer? Sorusu merak konusu oluyor. Sivilceler kesinlikle el ile müdahale edilmemeli ve uç vermeden kesinlikle kopartılmamalıdır. Böyle bir durumda o bölgenin çukur kalmasına neden olabilir.

Ağız Çevresindeki Sivilceler Neden Meydana Gelir?

Sivilceler genellikle en fazla yüz bölgesinde oluşur. Bu sorunlar direkt yüz güzelliğini etkilemesinden dolayı kişiler oldukça rahatsız oluyor. Ağız çevresindeki sivilcelerden kurtulmak için ilk etapta yağlı yiyecekler, alkol ve asitli içecekler tüketmemelisiniz. Çünkü bu bölgede oluşan sivilceler çoğunlukla tüketilen yemeklere bağlıdır. Cildinizi sık sık yıkamak ve temizlemek sivilceleri önlemez. Aksine daha fazla kurumasına ve sivilcelerin artmasına neden olur. Bu nedenle yediğiniz yemeklere ve cilt temizliğine dikkat etmelisiniz.

Ağız Çevresindeki Sivilcelerin Tedavisi

Ağız çevresinde oluşan sivilceleri azaltmanın en iyi yolu, cilt temizliğine önem vermektir. Eğer siyah nokta ve beyaz komedon sorunları varsa mutlaka içleri temizlenmelidir. Aksi taktirde ciltte skar izleri oluşabilir. Bununla beraber cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kullanılmalıdır. Aynı zamanda gözenekleri temizleyen maskeler kullanabilirsiniz. Ancak maske ve nemlendirici gibi ürünler kullanacaksanız, kesinlikle doktora danışmalısınız. Kulaktan dolma bilgilerle cildinize hiçbir maske uygulamamalısınız. Çünkü her insanın cildi farklıdır. Bazı maskeler cildinize zarar verebilir. Fakat sivilceler uzun süre cilt yüzeyinde duruyorsa, dermatolojiye başvurarak nedenlerini öğrenmelisiniz.

Bu yazı 303 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun