Ağız Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Paylaş
 

Her hastalığın farklı bulaşma yolları vardır. Ancak bazı hastalıklar, hiç ummadığınız bir anda, siz farkına varmadan vücudunuza yerleşebilir. İnsan sağlığını tehlikeye sokan, ağız yoluyla bulaşan hastalıklar aslında hiç ummadığınız bir şekilde komplikasyonlar gösterebilir. İşte bu hastalıklardan bazıları;

HIV Pozitif Tehlikesi

Halk arasında AIDS olarak da bilinen HIV pozitif hastalığı oldukça tehlikeli ve yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Bu hastalığın kan yolu ile ve cinsel yolla bulaştığı yıllardır söylenmekte. Ancak HIV pozitif ağız yolu ile de bulaşmaktadır. Çünkü AIDS hastalığı ilerleyen dönemlerde ağız içi yaralarına neden olabilir. Bu virüsü taşıyan bazı hastalarda ise diş eti kanaması ya da ağızda meydana gelen yarıklar, ağız yolu ile bulaşma tehlikesini artırır. Özellikle HIV pozitif virüsü taşıyan bir hasta ile yakın mesafeden konuşmak ya da öpüşmek hastalık riskini tetiklemektedir.

Kolera ve Verem

Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu kolera, temelde pis içme sularından ve yiyeceklerden bulaşan bir hastalıktır. Ancak yapılan araştırmalara göre kolera riski ağız teması ile de karşı tarafa geçmektedir. Aynı şekilde tüberküloz olarak da bilinen verem hastalığı, yine ağız yolu ile bulaşan hastalıklardandır. Verem günümüzde de hala var olan en tehlikeli hastalıklardan biridir. Bu hastaların tedavi süreçleri genellikle kliniklerde yapılsa da, bazı ilaç tedavilerine evde devam edilmektedir.

Hastalığın tamamen pasif hale gelmemesi her daim riski barındırır. Bu nedenle kolera ve verem hastalarının tedavi süreçleri boyunca toplumdan izole olması gerekir. Hatta bu hastaların kullandığı tabak, çatal, kaşık ve bıçak gibi kişisel eşyaları ayrılmalıdır. Bu hastalar ile yakın mesafeden konuşulmamalı ya da öpüşülmemelidir. Özellikle verem hastası kişinin öksürük nöbetleri geçirdiği dönemde klinikte kalması önemli noktalardan biridir.

Bu yazı 254 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun