Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Akciğer kanseri yapısal olarak ele alındığında, akciğer dokusu olan hücrelerde kontrol ve ihtiyaç dışı çoğalan bir kitlenin oluşmasıyla başlıyor. Bu kitle tümör olarak da adlandırılıyor. Kitle ilk olarak bulunduğu ortamda büyüyor ve daha sonraki aşamalarda çevre dokulara, dolaşım yoluyla da beyin, kemik ve karaciğer gibi daha uzak organlara yayılıyor ve hasara sebep oluyor. Akciğer kanseri, bütün kanser türlerinin içinde erkeklerde ölüme neden birinci kanser türüyken; kadınlarda da ölüme sebep olan ikinci kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Peki, akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri öncelikle, hastalık çok ileri aşamalara gelmeden önemli şikâyetler ve belirtiler göstermeyebiliyor. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Akciğer kanseri bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktör de yine kanserin, belirti vermeden vücutta ilerlemesidir. Kişinin kanser olduğunu düşünmesinin belli sebepler bulunuyor. Bunlar kronik bronşiti olan birinin mevsimsel şekilde öksürük yaşaması ve balgam şikâyetinin bulunması, bu şikâyetlerin artarak süreklilik kazanması, nefes darlığı yaşanması, sigara kullanımı, özellikle de sırtta kürek kemikleri arasında ya da omuza yayılmış olan batıcı şekilde göğüs ağrıması, sebepsiz kilo kayıpları, seste kısıklıklar, solunumda hırıltı, aşırı yorgunluk hissedilmesi; kişinin kanser şüphesi duyma şikâyetlerinden sayılabilir.

Akciğer kanseri, bazı bireylerde göğüs rahatsızlığı hissedilmesi, nefes almada ve vermede zorluk yaşanması, hırıltılı solunum ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkmayabiliyor. Hastaya farklı sebeplerle çekilen göğüs filmi veya CT taraması yapıldığı zaman bu teşhis tesadüfen koyulabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, risk grubunda olan bireylerin taramalarının ve kontrollerinin düzenli bir biçimde yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Akciğerde tümör görülmesini tetikleyen ve arttıran çok çeşitli risk faktörleri bulunuyor. Pasif içicilik yani tütün dumanına maruz kalmış kişiler, sigara, puro kullanımı, toksik gazlara maruz kalan, asbest ya da hava kirliliği bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor. Akciğerde tümör oluşumunu arttıran riskli meslekler de bulunuyor. Tersanelerde çalışan kişiler, maden ve kaynak işiyle uğraşanlar, petro-kimya ya da boya sektöründe bulunan, plastik ve sanayi işlerinde aktif çalışan, tekstilde ve izolasyonda bulunanlarla beraber madenciler de bu riskli meslek grubundadır.

Bu yazı 295 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun