Akdeniz Ateşi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Paylaş
 

Halk arasında FMF olarak bilinen Akdeniz ateşi hastalığı genetik geçişi olan bir hastalıktır. Anne veya babada taşıyıcı gen sonucu hasta çocuk doğar. Hastalığın dönem dönem atakları oluşur ve bu ataklar sonucunda bazı organlarda amiloidoz denilen bir madde birikir. Bu maddenin birikmesine bağlı organ hasarı en tehlikeli komplikasyonudur. Akdeniş ateşi tedavi yöntemleri nelerdir? Bazı ilaçlar kullanılarak atak sayısı çok aza indirilmekte ve hastanın sosyal yaşama dönmesi sağlanmaktadır.

Akdeniz ateşi belirtileri nelerdir

Akdeniz ateşi hastalığında şiddetli karın ağrısı ilk belirtidir. Hasta nefes alamayacak şekilde şiddetli karın ağrısı çeker. Ağrıdan dolayı yatamaz ve uyuyamaz. Karnına dokundurmak istemez. Bazen apandisit ile karışabilir. Ağrı ataklarına bazen bulantı ve kusma eşlik eder. Ağrı tüm vücutta hissedilir ve genellikle 2 gün sürer. Yoğun stres hastalığın ataklarını tetikleyebilir. Ağrıya bazen 40 dereceye ulaşan ateş eşlik eder. Bazı hastalarda ağrı ve ateşin yanında eklemlerde şişlik görülebilir. En çok tutulan eklem ayak bileği ve diz eklemidir. Genellikle 35-40 yaşından sonra belirtiler geriler ve atak sayısı azalır.

FMF hastalığı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın teşhisi genellikle 5-15 yaş arasında konur. Yapılan bazı kan testleri ve ağrı ataklarının özelliği ile teşhis konur. Gen taramasında hastalıklı gene rastlanır. Tedavide kullanılan tek bir ilaç vardır. Hasta düzenli olarak bu ilacı aldığı zaman ağrı ataklarında ciddi azalmalar olur. Bu ilaç vücutta oluşan enflamasyonu engeller ve atakları önler. Zaman zaman böbrek fonksiyonlarına bakılması gerekir. İlacın düzenli olarak kullanılması gerekir. İlaç amiloidoz gelişimini engellediği için düzenli alınması çok önemlidir. İlacın etken maddesi Anadolu’da her yerde yetişen çiğdem çiçeği bitkisidir. Hastalık tedavi edilmez ve ilaç düzenli kullanılmaz ise karın içinde yapışıklık yaparak kısırlığa neden olur.

Bu yazı 207 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun