Alerjik Astımın En Büyük Belirtileri

Paylaş
 

Bahar aylarının gelmesiyle beraber polenlerde büyük bir artış oldu. Bu durum özellikle alerjik astım sorunu yaşayan kişileri zor durumda bırakmaktadır. Sağlık hocası olarak sizlere alerjik astımın en büyük belirtileri hakkında bilgi vereceğiz.

Alerjik Astımın İlk Belirtileri

Kadın ve sağlık noktasında kadınların en fazla şikayetçi olduğu konulardan birisinin alerjik astım olduğunu görebiliyoruz. Astım hastası olan kişilerin %99’u alerjik astım sorunu yaşamaktadır. Bu yüzden alerjen ile karşı karşıya kaldıkları zamanlarda normal insanlarınkine göre daha farklı tepkiler gösterebiliyorlar. Alerjen maddeyle karşı karşıya kalan astım hastalarının bronşlarında kasılmalar oluşur ve bronşlar daralır. Bu daralmalardan dolayı alerjik astım belirtileri meydana gelmektedir. Alerjik astımın en büyük belirtileri ise şu şekildedir:

-Nefes daralması

-Kuru öksürük krizlerine girilmesi

-Nefes alıp verildiği sırada ıslık sesine benzer bir ses çıkması

-Hırıltılı bir şekilde soluk alınıp verilmesi

-Göğüste baskı hissi duyulması ve ağrı oluşması

Alerjik astımın bu belirtilerinin yanı sıra alerjik rinit belirtileri olarak da örülen göz yaşarması, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı, hapşırma ve geniz akıntısı tarzında belirtilerde ortaya çıkabilmektedir. Alerjik astımın teşhis edilmesi evresinde belirtilerin görüldüğü kişilerin ilk olara akciğer grafisine bakılmaktadır. Aynı zamanda solunum fonksiyon testleri yapılır ve doktorun gerekli gördüğü durumlarda alerji testleri de yapılmaktadır. Hastanın sahip olduğu hikaye de teşhis aşamasında büyük önem arz eder.

Erken Teşhis ve Tedavi Çok Önemli

Alerjik astım kronik bir hastalık olarak geçmektedir. Hastalığın tedavi edilmesinde en önemli konulardan birisi kişinin rahatsız olduğu ortamdan uzak durmasıdır. Kişi ev fazla nelerden rahatsız olduğuna dikkat etmeli ve bunlardan uzak durmalıdır. Bu şekilde alerji uyku evresine geçebilir. Hastalıkta kurtarıcı ilaçlar dediğimiz ilaçlarla beraber düzenli kullanılması gereken ilaçlar yer almaktadır.

Bu yazı 305 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun