Anne Sütünün Mucizevi Değeri

Paylaş
 

İnsanlık tarihinin en mucizevi olayları arasında anne olmak yer almaktadır. Hamilelik sürecinizde vücudunuz hem bebeğiniz hem de sizin için hazırlık yapmaya başlar. Bu mucizenin diğer bir parçası ise anne sütüdür. Yazımızda sizlere anne sütünün mucizevi değeri hakkında bilgi vereceğiz.

Bebeğe Özel Olarak Geliştirilen Bir Süttür

Anne sütünün içerisinde yapay bir şekilde üretilemeyen ve doğadaki diğer hiçbir canlıda bulunmayan 100’ün üzerinde fazla bileşen yer almaktadır. Emzirme süreciniz boyunca ise bebeğinizin ihtiyaçlarına göre sütünüzde değişiklik gösterecektir. Bebeğinizi en iyi şekilde besleyebilmeniz için tekrardan yapılanır.

Sindirilmesi Kolaydır

Bebeklerin ilk doğduğu zamanlarda bağırsak floraları tam olarak gelişme göstermemiştir. Bu yüzden bebeklerde dışkılama ve gaz problemleri olduğunu görebilirsiniz. Fakat anne sütü ile beslenen bebeklerde bu tarz problemlerle karşılaşılması çok düşüktür.

İç Organları Yormaz

Anne sütünün içerisinde inek sütüne nazara daha az protein ve süt bulunmaktadır. Bu yüzden yeni doğmuş olan bebeklerin böbreğindeki süzme kapasitesine uygundur. Anne sütü bebeğin böbreklerini ve sindirim sistemini yormaz.

Kansızlığın Önüne Geçer

İnek sütü ve mamalarda yer alan demir ve kalsiyum oranına göre anne sütünde daha fazla demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu yüzden anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunlarla daha az karşılaşılır.

Alerjilerden Korur

Doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenen bebekler, beslenmeyen bebeklere göre daha az gıda alerjisine yakalanır. Yapılan araştırmalar anne sütüyle beslenen bebeklerin alerjenlere karşı dirençli olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu yazı 386 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun