Anüs Kaşıntısı Ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Pruritus ani yani anal kaşıntı kişilerde sıkça rastlanan bir sorundur. Peki, anüs kaşıntısı ve tedavi yöntemleri nelerdir? İnatçı bir hal alan anal kaşıntı çocuklarda ve yaşlılarda daha sık rastlanan bir sıkıntıdır. Çocuklarda anal kaşıntı varsa akla ilk gelen durum kıl kurdu gibi bir parazitin var olmasıdır. Yaşlılarda ise bunun başlıca sebebi yaşlanan derinin kurumasıdır. Doktorlar anal kaşıntı olan kişi için olası ihtimallere karşı, sedef hastalığı, mantar enfeksiyonu ya da deri kanseri gibi daha kötü bir durumu arar. Kaşınma, hemoroit, anal fistül, anal fissür ve tahriş gibi durumlar olabilir. Ancak bu rahatsızlıkların hepsi nadir durumlardır. Çoğu zamanlarda anüsün kaşınmasına sebep olan durum hemen bulunamayabilir. Anüs bölgesinin sabun ve benzeri temizlik malzemeleriyle sertçe temizlenmeye çalışılması da bölgenin tahrişine neden olur.

Anüsün Kaşınmasının Hastalık Dışındaki Nedenler

Anüsün kaşınması kullanılan farklı ilaçların sonucu olarak meydana gelebilir. Streste birçok rahatsızlıkta olduğu bu tarz rahatsızlıklarda meydana getirebilir. Anal kaslarda meydana gelen gevşeme nedeniyle, dışkı dışarı çıkar ve bölgeyi tahriş ederek kaşıntıya sebebiyet verir. Dışkılama sonrasında yeterli temizliğin yapılamaması da aynı şekilde bölgenin tahrişine sebep olur. Eski zamanlarda kaşıntısı kronikleşen bir hasta için o bölgede ameliyat yapılabiliyordu. Ancak günümüzde bu tür eski uygulamalar kendisine yer bulamaz.

Anüs Kaşıntısı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle kaşınman bölgeye müdahale etmemek gerekir. Ne kadar çok kaşırsanız bölge kaşınmaya deva eder böylece daha da fazla tahriş olur. Ne zaman dışkılama yaparsanız o zaman bölgeyi nazik bir şekilde temizleyin. Bölgede meydana gelen dışkı sızıntısını önlemek adına bir bez koyun ve gerektikçe değiştirin ki oda tekrar tahriş etmesin. Kaşıntıyı azalmak adına doktorun önerdiği kaşıntı azaltıcı bir ilaçta kullanılabilir.

Bu yazı 235 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun