Ayak Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Birçok insan gerek iş hayatının yoğunluğu olsun gerekse gündelik yaşamın verdiği yorgunluk olsun ayak ağrıları çekmektedir. Ayak ağrısı çeken insanlar ise çoğunlukla yaşadıkları rahatsızlığın farkına varamamaktadır. Farkına varanlar ise ayak ağrılarını geçirmek için bir takım çözüm yolları aramakta ya da uzman hekimlere başvurmaktadır. Peki, ayak ağrılarına ne iyi gelir? Evde Ayak Ağrısını Nasıl Hafifletilir?

Evde tedavi seçenekleriniz, yaşadığınız acıya ve nedenine bağlı olarak değişecektir. Ancak, bu ipuçlarını takip etmek rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olabilir:

  • Etkilenen bölgeye buz uygulayın.
  • Tezgâh üstü ağrı kesici kullanın.
  • Etkilenen alanda sürtünmeyi önlemek için ayak pedleri kullanın.
  • Acı çekmesine neden olan ayağı yükselt.
  • Ayağını olabildiğince dinlendir.

Ayak Ağrılarında Yapılması Gereken Diğer Alternatif Çözüm Yolları

Ağrı, birçok ayak rahatsızlığı için ortak bir semptomdur ve ağrı kesici ilaçlar, çoğu ayak ağrısı türü için iyi bir çözümdür. Ayrıca, ağrı kesicilere başvurmadan veya onlarla birlikte kullanmadan önce diğer yaklaşımları deneyebilirsiniz. Örneğin, ağrı haplarına ulaşmadan önce bir buz torbası veya ılık bir ayak ıslatma deneyebilirsiniz. Genel olarak, cildiniz dokunulduğunda ısındığında (ayağınızın iltihaplı ve muhtemelen şiştiğini gösterir), buz uygulayın. İltihaplı bölgeye sıcaklık uygulamayın çünkü sadece kan akışını artıracak ve iltihaplanmayı daha da kötüleştirecektir.

Ayaklarınız yorgun ve ağrılı ise ve cildiniz dokunulduğunda normal veya soğuk hissediyorsa, rahatlamak ve rahatlatmak için ayaklarınızı ılık bir banyoya batırmaya çalışın. Eczaneler, mikrodalgada ve buzdolabında dondurabileceğiniz ya da ısıtabileceğiniz jel paketlerini satarlar, sonra ayaklarınıza uygularlar. Ayrıca masaj yapmayı da deneyebilirsiniz. Ayak masajının ağrıları dindirdiği bilinen bir gerçektir. Ağrılı kasların ve eklemlerin hafifçe silinmesi, genellikle gerekli rahatlama sağlar. Ancak iltihaplı veya yaralanmış olabileceğini düşündüğünüz bir ayağa masaj yapmayın.

Bu yazı 374 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun