Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Paylaş
 

Ayaklarınız bedeninizin en önemli organlarından biridir. Vücudun bütün ağırlığını çeken, ayakta durmanızı sağlayan dengeyi sağlar. Bu yüzden bakımı da fazlasıyla hak eder. Ayak bakımında özenli ve düzenli olarak yapılan bakımlar çok daha sağlıklıdır. Ayak bakımı nasıl olmalıdır? Sorusu aklınızda ise makaleyi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Ayak Bakımı İhmalinde Oluşabilecek Durumlar

Ayaklarınız özellikle kış aylarında sürekli kapalı olması durumundan dolayı koku ve terlemeler yapabilir. Bayanlarda ince çorap kullanımı bu durumu tetikler. Fazla terlemenin sonucunda da bazı hastalıklar baş gösterir. Bunlardan en önemlisi de mantardır. Mantar küçük kızarıklıklar ile kendi belli ederken ardından kaşıntı, deri dökülmeleri daha ileri safhalarda ise sulu yaraya kadar ilerler. En önemli bakım temizlikten geçer. Ayaklarınızı her akşam bol su ve sabun ile yıkamalısınız. Eğer mantar gibi hastalığını var ise tuzlu su içerisinde bekletilirsiniz. Ayakkabılarınızı temizlemez iseniz mantar siz ayaklarınıza yeterli bakımı yapsanız dahi tekrar edecektir. Yıkanabilir ayakkabılar kullanıyorsanız sık yıkamalı, değil ise hijyenik spreylerden her akşam ayakkabınızın iç kısmına sıkmalısınız. Bu şekilde çift yönlü hijyenin sağlanması ile ayaklarınıza verebilecek zararı minimum düzeye indirebilirsiniz.

Ayaklarınızın Güzelliği

Ayaklarınız gerekli bakımdan mahrum olması durumunda topuk çatlamaları, tırnak batmaları da gözlemlenebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için ayaklarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra en doğal ve faydalı ürün olan vazelin kremi kullanabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce bir miktar kullanılması ciddi derecede topuk çatlamaları önlemektedir. Vaktiniz yok ve zaman ayıramıyorsanız güzellik merkezlerinde pedikür hizmetinden yararlanabilirsiniz. Tırnak batmaları ciddi derecede sorun yaratır. İltihap ile başlayan yaralar sonrasında ayağınızı yere basamayacak duruma gelebilirsiniz. Bayanlarda oje kullanımı dışarıdan hoş gözükse de, oje altında kalan tırnak havasız kalarak sararmalara neden olabilir. Bu sebeple ojelerinizi uzun süreli kullanmamalısınız.

Bu yazı 281 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun