Ayak Kokusuna En İyi Çözümler

Paylaş
 

En ciddi problemlerden biri yaşanan ayak kokusudur. Ayak kokusu her ne kadar erkeklerde daha fazla rastlanıyor gibi dursa da herkesin yaşayabileceği bir problemdir. Sağlığı olumsuz etkilemesinin yanı sıra sosyal hayatın kalitesini de maksimum olarak kötü etkiliyor. Hem tıbbi olarak hem de yapılan uygulamalar ile ayak kokusuna en iyi çözümler bulunabilir. Ancak ayak kokusundan kurtulmak kolay bir durum olmadığı için düzenli şekilde bu uygulamaları gerçekleştirmek gerekiyor. Böylece yaşam kalitesi daha da yükselmiş oluyor.

Ayak Kokusu Neden Oluşur?

Ayak kokusunun en yegâne nedenlerinden biri terdir. Ayaklarda yaklaşık 250 bin ter bezi bulunduğu için sık sık terleyen bir uzuvdur. Ayakta her gün yarım litre ter üretildiği kanıtlanmış bir durumdur. Bakteriler terle bir araya geldiklerinde ise gaz oluşumuna sebep olurlar. Bu gaz da bilinen ayak kokusunu meydana getirir. Asıl sebeplerden biri de bakterilerdir. Bakterilerin üremesi için karanlık ve havasız ortam yeterlidir. Gün boyu giyilen ayakkabılar da bakteriler için bir üreme ortamı oluşturur. Yani ayak kokusunu önlerken asıl hedef bakterilerin üremesini minimuma indirmektir.

Ayak Kokusu İçin Uygulanacak Çözümler

Ayak kokusunu önlemek adına ilk olarak yapılacak işlem doğru çorap ve ayakkabıyı seçmektir. Ayakkabı giyerken de mümkünse çorapsız şekilde giyilmemelidir. Bunun dışında siyah çay kürü ayak kokusuna oldukça iyi geliyor. 15 dakika siyah çaylı suda bekletmek ayak kokusunu önlemek için yeterlidir. Ayakları sirkeli suyla yıkamak, karbonat kullanmak, adaçayı ve lavanta yağı kullanmak da yeterli olabiliyor. Eğer bütün bu yöntemler yeterli gelmiyorsa botoksa başvurulabilir. Ter bezlerine yapılan botoks ayak kokusunu büyük ölçüde azaltıyor. Elbette uzman bir doktora başvurarak doğru olan uygulama hakkında bilgi almak gerekiyor.

Bu yazı 283 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun