Ayak Mantarı Doğal Yolla Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Yetersiz kurutma ve kötü hijyenden dolayı meydana gelen ayak mantarı doğal yollarla tedavisi yapılabilecek rahatsızlıklardan biridir. Ayak parmaklarının arasında ya da ayak topuğu bölümünde görülen ayak mantarı tırnak kısmına ulaştığı zaman renk değişimine neden olur. Ayak mantarı doğal yolla nasıl tedavi edilir sorusuna cevaben pek çok reçete yazabilmek mümkündür. Ayakkabıları ya da ayak havlularını paylaşmak, toplu alanlarda duş almak ya da bu alanlarda yalın ayak gezmek ayak mantarının yayılmasına neden olur. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

Elma Sirkesi Tedavisi

2 su bardağı elma sirkesi ve 2 litre su ile hazırlanacak olan karışım ile ayak mantarıyla baş edebilmek mümkün olur. 2 litre kadar su ayağın girebileceği ısıya kadar ısıtıldıktan sonra içerisine 2 bardak elma sirkesi ilave edilir. Ayaklar karışımın içerisine yerleştirildikten sonra bu şekilde su soğuyuncaya kadar beklenir. Su soğuduktan sonra ayaklar sadece kişinin kullandığı ayak havlusu ile durulanır. Bu işlem haftada 1 ya da 2 kez yapılarak ayak mantarının tedavisi yapılmış olunur.

Zencefil Çayı Tedavisi

1 su bardağı su ve 3 çorba kaşığı taze zencefil ile hazırlanacak olan bu tedavi yöntemi de ayak mantarı ile baş edebilmek için denenecek yöntemler arasında yer alır. 1 bardak kadar su ısıtılır ve kaynamaya başladıktan sonra 3 çorba kaşığı kadar taze zencefil suya ilave edilir. Karışım tamamlandıktan sonra bir kaç dakika bekletilir ve ısıdan uzak tutulur. İnfüzyon örtülür ve su soğuyana kadar beklenir. Su soğuduktan sonra pamuk alınarak ayak mantarının olduğu bölgeye uygulanır. Bu işlem haftada bir ya da iki kez uygulanarak ayak mantarını giderici bir etki olarak tercih edilebilir.

Bu yazı 275 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun