Ayak Terlemesi ve Tedavisi

Paylaş
 

Aşırı ayak terlemesi çoğunlukla ayak tabanında ve parmaklarda görülen bir terlemedir. Yalnızca ayaklarda görülebileceği gibi gibi, ayaklarla beraber çoğunlukla ellerde ve koltuk altıyla beraber ve yüz bölgesinde terleme eş zamanlı görülebilir. Aşırı ayak terlemesi; kişilerin gündelik faaliyetleriyle beraber, sosyal yaşamını, iş hayatını ve de psikolojik durumunu etkileyecek derecede fazla ise, bu durum aşırı ayak terlemesi hastalığı olarak adlandırılır. Hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Fakat oldukça bölgesel şekilde görülen aşırı bir terleme şeklidir. Ayakkabılardan taşan ıslaklık ya da ayak kokusu ciddi sosyal sorunlara yol açmaktadır. Peki, ayak terlemesi ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ayak Terlemesi

Ayak terlemesi, toplumda genel olarak yüz kişiden iki üçünde görülür. Ayak terlemesi çoğunlukla çocukluk dönemlerinde başlar. Bazı durumlarda, çorap giyince azaldığı görülmüştür. Genel olarak kadın ve erkeklerde eşit şekilde rastlanılır. Olguların yüzde kırkında aile hikâyesi de (genetik, irsi geçiş) bulunur. Her mevsimde olabilmektedir, fakat sıcak havalarda çok daha belirgin görülür. Bazı kişilerde otuzlu yaşlardan sonra biraz azalma görülse de, çoğunlukla hayat boyu devam etmektedir. Stres ya da heyecan gibi duygusal olan durumlar tetikleyici olabilmektedir. Genellikle uykuda görülmez, uyandıktan kısa bir süre sonra başlamaktadır. Ayak terlemesiyle ilgili önlemler sıklıkla merak edilse de, bu terlemenin önlenmesi zordur. Ayak terlemelerinin tedavisiz bir biçimde önlenmesi mümkün değildir. Kişilerin psikoterapi, ilaç ya da bitkisel çözümlerle ayak terlemesi bir nebze önlenebilir ancak tamamen kurtulma ihtimali bulunmamaktadır. Ayakkabı ve çorabın sıklıkla temizlenmesi ve ayağın yıkanması kısa süreli çözümler sağlamaktadır.

Ayak Terlemesi Tedavi Yöntemleri

Söz konusu olan ayak terlemesi, şayet şiddetli değilse (nemlenme şeklinde) terleme önleyici özelliği bulunan losyon, sabun, jel ve kremlerle her gün akşam saatlerinde çeşitli uygulamalarla bu terlemenin önüne geçilebilir. Bu ürünler, içeriğindeki alüminyum klorid ter bezi kanalının tıkanmasını sağlar. Bu sayede de terin dışarı çıkışını engelleyici bir görev sürdürür. Fakat ayak terlemesinin şiddeti yüksekse, bu tıkaç yüksek ter basıncına maruz kalır ve itilerek açılır. Yani tedavi etkisiz kalır. Ayrıca şiddetli bir terleme varsa, alerji ve cilt tahrişi gibi sorunlar da görülebilir. Daha şiddetli olan ayak terlemelerinde genellikle botoks ya da iyontofez tedavisi uygulanmaktadır.

Bu yazı 214 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun