B1 Vitamini Nedir? B1 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

B1 vitamini tiyamin olarak da geçmektedir. Tiyamin, besin öğelerinizin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Bu yüzden bütün hücreler ve sinir sisteminde gerekli olan bir vitamindir. İştah artırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda karbonhidrat metabolizması için de gerekli olan besin değerlerinden birisidir.

B1 vitaminini vücudumuz üretmediği için besinler sayesinde dışarıdan almanız gerekecektir. Aynı zamanda ateşli hastalıklar geçirildiği sırada veya hipertiroidizm için B1 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır.

B1 Vitamini Nelerde Bulunur?

B1 vitamini açısından en zengin olan bitkisel yiyecek kuru fasulye, pişmiş nohut gibi baklagiller ve tahıllardır. Hayvansal gıdalar arasında ise özellikle karaciğer ve sakatat ürünlerinde bulunmaktadır. Çok fazla olmasa bile yumurta, et, yağsız süt ve ürünleri, fındık, ceviz, yer fıstığı, kuru üzüm ve bezelye gibi besinlerde de bulunmaktadır. Tahıl ürünlerinde B1 genellikle kabuk bölümünde bulunmaktadır. Bu yüzden kabuğu alınan gıdalar B1 bakımından fakir duruma düşecektir. Bulgur ve kepekli un da B1 vitamini açısından son derece zengin gıdalardır.

B1 Vitamini Eksikliği

B1 vitamini eksikliği görüldüğü zaman vücudunuz bu noktada sizlere bazı belirtiler verecektir. B1 eksikliğinde görülen belirtiler şu şekildedir:

-Sindirim sistemi bozuklukları

-Baş dönmesi

-Yorgunluk

-Kusma

-Kilo kaybı

-İştahsızlık

-Beriberi hastalığı

B1 vitamini eksikliği sırasında kalp kasınız zayıflayacağı için kalp atışlarınızda artış, adele ağrıları, mile bulantısı ve depresyon hissi gibi durumlarda yaşayabilirsiniz. B1 eksikliği ciddiye alınması gereken bir durumdur. Giderilmemesi halinde ölüm ile sonuçlanabilir.

Bu yazı 389 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun