B10 Vitamini Nedir? B10 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

B10 vitamini PABA olarak da adlandırılan bir vitamin türüdür. Vücutta sentezlenebilecek B10 vitamininin suda çözünme özelliği de bulunabilmektedir. Vitaminin son derece faydalı ve sağlığınız için önemli bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

B10 Vitamini Faydaları

B10 vitamininin en büyük faydaları arasında insanları geç yaşlandırması yer almaktadır. Özellikle yüz bölgesinde kırışıklıkların oluşmasının önüne geçmektedir. Güneşin zararlarına karşı cildinizde adeta bir kalkan görevi de oluşturacaktır. Bu yüzden cilt kanserine karşı cildinizi de koruyacaktır. Parlak ve canlı saçlara sahip olmak isteyen kişilerin bol miktarda B10 vitamini tüketmesi gerekir. B10 vitamininin saç köklerinizi kuvvetlendirme özelliği vardır. Saçlarınızın hızlı uzamasına da yardımcı olur.

B10 Vitamini Eksikliği

B10 vitamininin eksik alınması gibi durumlarda çeşitli sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda yaşayabileceğiniz sağlık sorunları şu şekildedir:

-Sindirim sisteminde oluşacak çeşitli sorunlar

-Sıklıkla baş ağrısı yaşama

-Kansızlık sorunu

-Stresli ve sinirli bir yapıya sahip olma

-Yorgunluk

-Saçlarda beyazlamanın artış göstermesi

-Cilt yüzeyinde beyaz renkli olan lekelerin oluşması

B10 Vitamini Nelerde Bulunur?

B10 vitamini içeren besinlere baktığımız zaman diğer B grubu besinler tarafından da yüksek değere sahip olan besinler olduğunu görüyoruz. B10 vitamininin en fazla fıstık, fındık, yer fıstığı, bira mayası, soya, pekmez, ayçiçeği yağı, balık, sakatatlar, süt ve süt ürünleridir. Bu besinleri tüketerek günlük ihtiyaç duyduğunuz B10 vitaminini karşılama imkanına sahip olursunuz.

Bu yazı 683 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun