B11 Vitamini Nedir? B11 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

Vitaminler, vücudumuzun vazgeçilmeyecek olan ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Metabolizmanız için son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. B11 vitamini, B grubu vitaminleri arasında yer alır ve vücudunuz için son derece önemli bir vitamindir.

B11 Vitamini Faydaları

B11 vitamininin en büyük faydaları arasında hem sinir hücrelerinin oluşumu noktasında hem de kan hücrelerinin oluşumu noktasında önemli bir yere sahip olmasıdır. Hamilelik döneminde ise bebeğin gelişimini, kan ve sinir hücrelerinin oluşumunu sağlamaktadır. Günlük hayatta tükettiğiniz birçok besinin içerisinde B11 vitaminin yer aldığını görebilirsiniz.

B11 Vitamini Eksikliği

B11 vitamini eksikliği kadınlarda en fazla gebelik döneminde görülmektedir. Hamilelik sürecinde B11 vitamini eksikliği görüldüğü takdirde karşınıza çıkabilecek rahatsızlıklar şu şekildedir:

-Gebelik toksemisi durumu

-Erken doğum

-Anne karnındaki bebekte spina bfida isimli omurilik rahatsızlığının görülmesi

-Bebeğin düşük doğma ihtimali

Tüm bu rahatsızlıkların dışında B11 vitamini kan hücrelerinde çok önemli bir yapıya sahip olduğu için eksik olması gibi durumlarda megalablastik anemi denilen bir çeşit kansızlık rahatsızlığı da görülebilmektedir. B11 vitamini psikolojik olarak da bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Psikolojik olarak en büyük yan etkisi ise; hırçın olma durumudur.

B11 Vitamini Nelerde Bulunur?

B11 vitaminin yer aldığı birçok besin yer almaktadır. En fazla bulunduğu besin olarak ise böbrek eti, karaciğer eti, kırmızı et, ıspanak, yumurta, marul, ekmek, portakal ve muz gibi besinlerde bulunmaktadır. Günlük hayatınızda bu besinleri tüketmeniz B11 vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bu yazı 435 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun