B12 Eksikliğinin Belirtileri Nedir?

Paylaş
 

Vücut için son derece önemli vitaminlere baktığımız zaman B grubunda yer alan B12 vitamininin bu evrede ilk sıralarda yer aldığını görebiliyoruz. B12 vitamini genellikle hayvansal gıdalarda bulunur ve alınmadığı zaman vücudunuzda bazı belirtilerin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

B12 vitamininin Eksikliğinin Belirtileri

Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği yaşandığı zaman sinir siteminiz düzenli bir şekilde çalışmamaya başlar. Sinir sisteminizin kan oluşumu evresinde önemli etkileri vardır. Fakat düzenli bir şekilde çalışmadığı takdirde kansızlık oluşmasına sebep olabilir. B12 vitamini eksikliği oluştuğu zaman görülebilecek bazı durumlar şu şekildedir:

-B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklı olarak kansızlık yaşıyorsanız bu halsizlik, uykusuzluk ve yorgunluk gibi problemler oluşturabilir.

-Kansızlık oluştuğu için cildiniz canlılığını kaybedecek ve soluk bir renge bürünecektir.

-Kansızlık yaşandığı için hücrelerinizde ihtiyaç duyulan besin ve oksijen tam anlamıyla karşılanamayacaktır. Karaciğer ve kalp ise ihtiyaç duyulan besin ve oksijenleri karşılayabilmek için yoğun bir efor sarf eder. Bu yüzden kişide solunum sorunları ve çarpıntı oluşabilir.

-B12 vitamini zihinsel fonksiyonlarınızın tam olarak çalışması için çok önemlidir. Yeteri kadar B12 vitamini almadığınız zaman hafıza zayıflığı veya algı bozukluğu yaşayabilirsiniz.

-B12 vitamini eksikliği olan kişi gergin ve sinirli bir şekilde hareket eder. Aynı zamanda vitamin eksikliği depresyona da sebep olmaktadır.

-İştahsızlık ve kansızlık oluştuğu için kilo kaybı oluşmasına da sebep olabilmektedir.

-B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilin dilinde kızarma ve şişkinlik olur.

-Kişinin kol ve bacaklarında uyuşmalar meydana gelir.

Bu yazı 286 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun