B2 Vitamini Nedir? B2 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

Tıp dilinde riboflavin olarak geçen B2 vitamini, suda eriyen vitaminlerin arasında yer almaktadır. Bu yüzden sebzeler pişirildiğinde sebzelerin haşlanma suyunun atılmaması gerekir. B2 vitamini suda eridiği gibi aynı zamanda ışığa karşıda oldukça duyarlıdır. Bu yüzden B2 içeriğine sahip olan yiyecekler uzun süre güneş ışığında kaldığı zaman vitamin değerleri düşebilmektedir.

B2 Vitaminin Faydaları Nedir?

Riboflavinin en büyük faydalarından birisi; vücutta yer alan yağ, karbonhidrat ve protein gibi metabolizma için gerekli olan besinleri enerjiye dönüştürmesidir.

B2 Vitamini Eksikliği

Ülkemizde beslenme şekline baktığımız zaman ağırlıklı olarak tahıl şeklinde beslenmenin yer aldığını görüyoruz. Bu yüzden B2 eksikliği çok sık görülen durumlardan birisidir. B2 eksikliği olduğu zaman görülen hastalıklar ise şu şekildedir:

-Deride yanma ve yara

-Gözün kan damarlarında yanma ve genişleme

-Görme bozuklukları

-Sinir ve sindirim sisteminde bozukluklar

-Burun, dudak ve göz kenarlarında yaralar

-Ağız köşesinde çatlama

-Işığa karşı normalin üzerinde duyarlılık

-Yeme ve yutma sırasında zorlanma hissi

-Unutkanlık

-Mental depresyon

-Baş ağrıları

B2 Vitamini Nelerde Bulunur?

B2 vitamini en fazla; böbrek, karaciğer, yağsız süt, et, süt mamulleri, yumurta, tavuk, kuru baklagiller ve brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı besinlerde yer almaktadır. En az bulunduğu besin grubu ise; tahıllardır.

İnsanlar günlük riboflavin ihtiyacı metabolizma hızına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden özellikle gençlerde ve büyüme çağında olan çocuklarda B2 vitamine duyulan ihtiyaç daha yüksektir. Vücudunuzda fazla olarak depo ettiğiniz takdirde fazla olan miktar idrar ile dışarı atılır.

Bu yazı 453 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun