B3 Vitamini Nedir? B3 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

B3 vitamini tıp dilinde Niasin, Nikotinik asit veya Nikotinamid olarak geçebilmektedir. B3 vitamini de suda çözünme özelliğine sahip olan vitaminlerin arasında yer alır. Isıya ve ışığa karşı dayanıklı olduğu için yüksek ısıda dahi vitamin özelliği korunmaktadır.

B3 Vitamini Ne İşe Yarar?

Nikotinik asit özellikle vücudunuzda enerji üretimi noktasında çok büyük bir öneme sahiptir. Protein, karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra kolesterolü düşürme etkisine de sahiptir. Bu yüzden özellikle kalp krizi geçirme riski bulunan kalp hastalarının kullanması gerekmektedir. B3 vitamini sağlıklı bir sinir sistemi için gerekli olduğu gibi kan dolaşımı için de gereklidir. Ek olarak zihni güçlendirme etkisi de bulunmaktadır. Deri sağlığınızın korunması açısından da son derece büyük öneme sahiptir.

B3 Vitamini Fazlalığı Ve B3 Vitamini Eksikliği

B3 vitamini eksikliği sebebiyle karşımıza çıkan hastalıklar arasında ilk sıralarda pallegra hastalığı yer almaktadır. Bir sinir sistemi hastalığı olan pallegra oldukça riskli olabilmektedir. Zihin bulanıklığı, derinin üzerinde kızarıklık, ishal ve bunama gibi belirtileri bulunmaktadır. B3 vitamini bu hastalığı önleme etkisine sahiptir.

B3 vitamini fazlalığı durumunda ise deride yanma ve karaciğer fonksiyonlarının bozulması gibi durumlar oluşabilmektedir. Ek olarak mide hastalıkları ile deri hastalıkları görülebilir.

B3 Vitamini Nelerde Bulunur?

B3 vitamini ağırlıklı olarak tahıllarda ve hayvansal gıdalarda yer almaktadır. B3 açısından en zengin gıdalar arasında ise; tavuk eti, hindi eti, balık, karaciğer, kırmızı et, yer fıstığı, bezelye, mantar, avokado ve ayçiçeği çekirdeği bulunmaktadır.

Bu yazı 318 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun