B5 Vitamini Nedir? B5 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

B grubu vitaminlerin arasında yer alan B5, diğer B grubu vitaminleri gibi enerji üretimi noktasında yardımcı olurken alyuvar yenilenmesi noktasında da önemli bir konuma sahiptir. B5 vitaminini hem bitkisel hem de hayvansal ürünlerin tüketimi sırasında alma imkanınız da bulunmaktadır. Tıp dilinde B5 vitaminine Pantotenik asit denildiğini görebilirsiniz.

B5 Vitamini Faydaları

B5 vitamininin sağladığı en büyük faydalar arasında karbonhidrat, protein ve yağdan enerji elde edilmesine yardımcı olmaktır. Ek olarak belirttiğimiz gibi alyuvar yenilenmesi sırasında da çok kritik bir yere sahiptir. Böbrek üstü bezlerinizin fonksiyonlarını destekleme özelliği bulunmaktadır. Yağların sentezinde de görev alırken sinir sisteminizde bulunan bazı hormonların da çalışmasını sağlar.

B5 Vitamini Eksikliği

Yazımızda sizlere belirttiğimiz gibi B5 vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Fakat buna rağmen B5 eksikliği bulunan kişilerin olduğunu görüyoruz. B5 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar ise şu şekildedir:

-Kasılma şeklinde nöbet geçirilmesi

-Karın ağrısı, kusma ve bağırsak bozuklukları

-Uyku bozuklukları ve yorgunluk

-Depresyon

-Ciltte bozukluklar olması

-El ve ayaklarda karıncalanma

-El ve ayaklarda titreme

B5 Vitamini Nelerde Bulunur?

B5 vitamini bakımından zengin olan birçok besin bulunmaktadır. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunması ise ulaşım noktasında insanların işini kolaylaştırmaktadır. B5 bakımından en zengin gıdalar ise; mantar, yağlı balıklar, keçi peyniri, yumurta, avokado, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, tatlı patates ve ayçekirdeği şeklindedir.

Bu yazı 303 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun