B6 Vitamini Nedir? B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

B6 vitamini tıp dilinde piridoksin olarak da bilinmektedir. B grubunda yer alan bütün vitaminlerin bazı psikolojik ve fiziksel işlevlerde önemli rollere sahip olduğunu görebilirsiniz. B6 vitamini de cilt sağlığını, göz sağlığını, sinir fonksiyonlarını ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleme de yardımcı olurken enerji düzeyinin artırılmasını da sağlamaktadır.

B6 Vitamininin Faydaları

Vücudumuz B6 vitaminine her gün ihtiyaç duymaktadır. Bu vitamine her gün ihtiyaç duyulmasının ana sebebi ise; B6 vitamininin kan akışı, bellek, hareket ve enerji harcamaları gibi önemli noktalarda kullanılmasıdır. B6 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşımaya yardımcı olan hemoglobin yapmaya, yenilen yiyeceklerin enerjiye dönüşmesine, kan şekeri seviyesinin dengede kalmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

B6 Vitamini Eksikliği

B6 vitamini eksikliği hakkında çok fazla çalışma yapılmamıştır. Fakat yapılan çalışmalarda bu vitaminin eksik olması durumunda bazı rahatsızlıkların ortaya çıkabileceği görülmektedir. Ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar şu şekildedir:

-Depresyon

-Anksiyete

-Sürekli sinirli bir ruh hali içerisinde olma

-Zihinsel bulanıklıklar yaşama

-Kaslarda ağrı oluşması

-Yorgunluk hissi

-Enerjinin düşük olması

-Anemi rahatsızlığı olan kişilerde rahatsızlığın daha kötü bir hal alması

-Adet dönemlerinin kötü bir şekilde ilerlemesi

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

B6 vitamini günlük hayatınızda tüketebileceğiniz birçok gıdada yer almaktadır. İçeriğinde en fazla B6 barındıran besinlere baktığımız zaman, hindi göğsü, sığır eti, Antep fıstığı, ton balığı, pinto fasulyesi, avokado, tavuk göğsü, pekmez, ayçiçeği tohumu, susam tohumu, nohut ve amarant ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu yazı 343 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun