B7 Vitamini Nedir? B7 Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

B grubu vitaminleri arasında bulunan B7 vitamini genellikle Biyotin olarak bilinmektedir. Aynı zamanda H vitamini olarak da biliniyor. Bu vitaminin en büyük özelliği tırnak, cilt ve saç yapısında olduğu için güzellik vitamini olarak da görülmektedir. Bu yüzden şampuan reklamlarında veya vücut losyonlarında gözünüze çarpmış olma ihtimali çok yüksektir.

B7 Vitamini Eksikliği

B7 vitamini yani Biyotin bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilebilme özelliğine sahip olduğu ve genellikle günlük yediğimiz besinlerde bulunduğu için eksikliği çok sık görülmüyor. Fakat doğuştan kaynaklı olan bir durumdan dolayı eksiklik yaşanabilmektedir. B7 vitamini eksikliği durumunda karşımıza çıkabilecek durumlar şu şekildedir:

-Yüzün normale göre daha solgun durması

-Derinin pullaşması

-Cildin kuruması

-İştahsızlık

-Kaslarda ağrı oluşması

-Tırnaklarda kırılma veya uzamama durumları

-Saçların dökülmesi ve kellik oluşumu

-Sinirsel rahatsızlıklar

-Kansızlık

B7 vitamini eksikliği durumunda bu tarz rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Eğer bu rahatsızlıklara erkenden önlem almazsanız müsküler veya nörolojik rahatsızlıkların oluşma ihtimali de çok yüksektir.

B7 Vitamini Nelerde Bulunur?

Biyotin günlük yediğimiz birçok yiyecekte bulunmaktadır. Özel bir durum olmadığı takdirde kadınların ve erkeklerin gün içerisinde 30 mcg B7 vitamini alması yeterli olacaktır. B7 vitamini karşımıza en fazla yumurta sarısı, badem, soğan, domates, balık, brokoli, avokado, pirinç, mısır, yer fıstığı, havuç, fındık, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde çıkmaktadır. Bunların yanı sıra et ürünleri ve kuru baklagillerde de B7 vitaminini görebilirsiniz.

Bu yazı 462 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun