Bacak Çatlakları Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Xerosis Kutis ya da Asteatosis isimleri ile tıp içerisinde bilinen bacak çatlakları aslına bakıldığı zaman kuru cilt sorunu olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Bacak çatlaklarının estetik görüntüyü bozmasının yanı sıra çözüm bulunmadığı takdirde “kış kaşıntısı” adı verilen ve genellikle kış aylarında görülen bir kaşıntıya sebep olduğu da bilinmektedir. Cildi kuru olan kişilerde görülen bacak çatlaklarının ilerleyen yaşlara cilt açılmasına neden olduğu da bilinen bir gerçek olmakla birlikte bacaklardaki çatlaklar nasıl geçer? sorusunun cevabından önce neden oluştuğunu da bilmek gerekir.

Bacak Çatlaklarının Oluşma Nedeni

Bireyin bacaklarında meydana gelen çatlaklar genel anlamda kuru bir cilde sahip olunmasından ötürü oluşmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak kilo alıp verme durumu da cildin esnemesinden kaynaklı olarak bacak çatlaklarına neden olabilmektedir. Cildin aşırı şekilde gerilmesinden kaynaklı olarak kalojen kaybı yaşaması ve cildin tahrip olması bacak çatlaklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bacaklardaki çatlaklar ilk etapta pembe, daha sonrasında mor ve en son beyaz olarak kalıcılık kazanır.

Bacak Çatlaklarının Giderilmesi

Bacaklarda meydana gelmiş olan çatlakların giderilmesi için kür uygulaması yapılır. Bu kürün uygulanması için 2 çay kaşığı yasemin yağı, 4 tatlı kaşığı badem yağı, 2 tatlı kaşığı limon suyu, 1 kahve fincanı kekik yağı ve 1 kahve fincanı portakal yağı tahta bir kaşık ile karıştırılır. Elde edilen karışım bacaklarda meydana gelmiş olan çatlak bölgelerine sürülür ve 45 dakika boyunca masaj yapılarak deri altından beslenmesi sağlanır. Bekleme süresinin sonuna gelindiğinde cilt ılık su ile temizlenerek bu kür belirli aralıklar ile uygulanır. Kısa süre içerisinde cildin kendisini toparlayarak çatlakları yok ettiği görülecek ve aynı yerde çatlak oluşumunun önüne geçilecektir.

Bu yazı 794 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun