Bacaktaki Batıklar Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Paylaş
 

Elektrikli epilatör, ağda veya jilet kullandıktan sonra bacağınızda batık oluştuğunu görebilirsiniz. Bacakta batık oluşmasının en büyük sebebi epilasyon yönetiminin yanlış tercih edilmesidir. Bacağınızda oluşmuş olan batıkları tırnağınızla veya iğne ile çıkarmaya çalıştığınızda ise yara oluşarak lekeler kalacağını söyleyebiliriz.

Batık Oluşumu Nasıl Önlenir?

-Batık oluşumunu önlemek için soğuk ağda yerine ılık ağdayı tercih etmeye çalışmalısınız.

-Ağda yaptığınız sırada tüylerinizin uzun olmaması gerekir. Uzun tüyü çektiğiniz zaman kopma ihtimali vardır. Bu yüzden tüyleriniz kısayken ağda yapmalısınız.

-Ağda yaptıktan sonra tüyleri azaltma özelliği olan ürünler kullanmanız gerekir. Bu şekilde zaman içerisinde bacağınızdaki batıklarda azalma olacaktır.

-Eğer tüylerinizi elektrikli epilatör ile alıyorsanız bu sırada da çok uzun olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

-Tıraş olacağınız zaman ise mutlaka epilasyon için uygun tıraş köpüğünün ve bebek yağının kullanılması gerekir. Bu şekilde kişinin cildi daha pürüzsüz bir hal alacaktır.

-Bacaklarınıza düzenli aralıklar ile peeling yapmalısınız. Peeling yaptığınız için ölü derilerinizi atacaksınız ve cildiniz yenilenecek.

Bacaktaki Batıkları Önlemek İçin Maske

Yoğurt ve Karbonat Maskesi

1 yemek kaşığı kadar karbonat ile 2 yemek kaşığı kadar yoğurdu karıştırarak bacaklarınıza sürmelisiniz. Bu maske bacağınızda 15 dakika kadar durduktan sonra durulayın. Ardından cildiniz için uygun bir nemlendirici sürün.

Limon ve Aspirin Maskesi

İki tana aspirini yarım limon suyuyla iyice ezerek karıştırın ve bacağınıza sürün. Bu karışım bacağınızda 15 dakika bekledikten sonra ılık su yardımıyla durulayın. Sonrasında cildinize uygun bir nemlendirici kullanarak nemlendirmelisiniz.

Bu yazı 431 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun