Bağırsak Çalıştıran Besinler Nedir?

Paylaş
 

Sağlık hocası olarak sizlere kabızlık gibi bağırsak sorunları yaşadığınız dönemlerde tüketebileceğiniz bağırsak çalıştıran besinler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bu besinleri düzenli bir şekilde tüketmeniz sizlere bağırsak sağlığınız noktasında yardımcı olacaktır.

Pancar

Bağırsak çalıştıran en iyi besinler arasında ilk sıralarda pancar yer almaktadır. Kırmızı pancar bol miktarda diyet lifi ve posa içermektedir. Bu özelliği ile kabızlığı giderme noktasında yardımcı olmaktadır. Ek olarak kan şekerinizi de dengede tutmaktadır. Kilo vermenize yardımcı olduğu gibi karaciğerin temizlenmesine de yardımcı oluyor.

Kefir

Kefirin içerisinde probiyotik bakteriler yer almaktadır. Kefirin bu özelliği bağırsaklarınızın hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda tokluk veren besinler arasında olduğu için iştahınızın kesilmesi noktasında da etkili olmaktadır. Protein bakımından da çok zengin olan kefir, yağ yakmanıza yardımcı olur.

Börülce, Kuru Fasulye Mercimek

Bakliyatların içerisinde bağırsak sağlığınıza yardımcı olacak diyet lifleri yer almaktadır. Bu şekilde kabızlığın giderilmesi noktasında çok etkilidir. Bağırsaklarınızın daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu besinlerin gaz yapmasını önlemek istiyorsanız haşladığınız sırada içerisine bir çay kaşığı kadar kimyon eklemeniz yeterli olacaktır.

Su

Bağırsaklarınızın düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için her gün mutlaka su içmeniz gerekir. İçmeniz gereken miktar ise ortalama 12 bardaktır. Bu şekilde bağırsaklarınızda yer alan atıkları daha rahat şekilde dışarı atma imkanına sahip olursunuz. Su içmenin sağlığınız için çok fazla katkısı vardır. Kilo vermek bu katkılar arasında yer alır.

Bağırsakların Daha Hızlı Çalışmasını Sağlama

Bağırsakların daha hızlı çalışması için gündelik hayatınızda yapabileceğiniz bazı değişimler vardır. Bu değişimler şu şekildedir:

-Yemek yedikten 10 dakika sonra zıplayın veya 15 dakika yürüyüş yapın.

-Günlük beslenme düzeninize roka, maydanoz, kıvırcık ve dereotu gibi yeşillikleri eklemelisiniz.

-Beyaz un ve beyaz şeker gibi ürünler bağırsak sağlığınıza zarar vereceği için kullanmamalısınız.

Bu yazı 410 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun