Bahar Hastalıklarından Korunma Yöntemleri

Paylaş
 

Bahar aylarının gelmesiyle beraber yaşanan mevsim geçişlerinden dolay bazı hastalıklara yakalanma riski daha fazla artış göstermiştir. Havaların ısınmaya başlamasıyla beraber enfeksiyon oluşmasına sebep olacak hastalıklarda da artış olmaktadır. Bahar hastalıklarından korunma yöntemleri sayesinde ise bu hastalıklara yakalanma riskinizi minimum seviyeye indirirsiniz.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bahar aylarında sıcaklıklarda artış olması ve rüzgarlar gibi durumlar üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu enfeksiyonlar genellikle karşımıza boğaz ağrısı, ateş, nezle, öksürük, kulak ağrısı, ses kısılması ve geniz akıntısı şeklinde çıkmaktadır. Üst solunum yolları enfeksiyonundan korunmak isteyen kişiler bol su tüketimine ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir.

Bahar Yorgunluğu

Baharın gelmesiyle beraber sabahları daha yorgun uyanma, sürekli uyku halinde olma ve baş ağrısı çekme gibi durumların çok sık yaşandığını görebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yöntemi ise dışarı çıkarak temiz havada egzersiz yapmaktır. Temiz havada uzun bir yürüyüş yapmanız bahar yorgunluğundan ve bundan dolayı oluşacak olan depresyondan korunma konusunda size yardımcı olacaktır. Baharın girişiyle beraber mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Bahar Alerjisi

Bahar aylarının özellikle polenlere alerjisi olan kişiler için çok zor geçen bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Tozlar ve polenler bahar aylarında artış gösterirler. Bu yüzden burun tıkanıklığı, nefes darlığı ve kaşıntı gibi durumların ortaya çıkmasında da artış olur. Bahar alerjiniz varsa bahçe ve park gibi ağaçlık yerlerden uzak durmanız gerekecektir. Oluşan alerjik reaksiyonlar günlük rutinlerinize engel olabilir.

Cilt Problemleri Oluşması

İlkbahar aylarında insanlarda çok fazla kaşıntı, ciltte yanma ve kızarıklık gibi sorunların ortaya çıktığını görebiliyoruz. Bu rahatsızlık halk arasında kurdeşen olarak da bilinmektedir. Polenlerin artış göstermesiyle beraber cildiniz reaksiyon göstermeye başlamaktadır. Bu tarz bir durum yaşamamak için doktordan tavsiye alabilirsiniz.

Bu yazı 298 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun