Baş Dönmesi Neden Olur?

Paylaş
 

Birçok insanın dönem dönem karşı karşıya kaldığı durumların başında baş dönmesi sorunu gelmektedir. Baş dönmesi bazı hastalıkların en büyük semptomları arasında yer almaktadır. Bu yüzden baş dönmesini tam olarak bir hastalık şeklinde tanımlamamız doğru olmaz.

Baş dönmesi oluşmasının en yaygın sebebi olarak vertigo görülmektedir. Vertigo ilk başta olmak üzere kullanılan ilaçlar ve psikolojik nedenler de baş dönmesine sebep olabilmektedir. Baş dönmesiyle beraber kişide mide bulantısı, görme kaybı ve nabız düzensizlikleri gibi şeyler de görülebilmektedir.

Baş Dönmesinin Sebepleri

Baş dönmesi oluşabilmesinin muhtemel sebepleri vardır. Bu sebeplerden bir kısmı şu şekildedir:

-Vücudun uzun süre susuz kalması

-Açlıktan kaynaklı kan şekerinin düşmesi

-Tansiyon düşüklüğü

-Kronik orta kulak iltihapları

-Migren

-Kansızlık ve tiroid gibi sistemik hastalıklar

-Bazı ilaçlar

-Aşırı alkol ve sigara kullanımı

-Güneş çarpması

-Gebelik

-Alerjik Sebepler

Baş Dönmesinin Geçmesini Sağlayacak Doğal Yöntemler

Zencefil: Baş dönmesinin geçmesini sağlayacak mucizevi besinlerin arasında zencefil yer almaktadır. Zencefil sadece baş dönmesine değil aynı zamanda baş dönmesiyle meydana gelen mide bulantısına da iyi gelecektir. Zencefil kan akışını düzenleyerek beyne oksijen gitmesini sağlar. Düzenli olarak zencefil çayı demleyerek içebilirsiniz.

Bal: Bakın içerisinde doğal şeker yer almaktadır. Özellikle kan şekeri düşüklüğünden kaynaklı olan baş dönmesinin giderilmesine yardımcı olur. Başınızın döndüğünü hissettiğiniz zamanlarda bir bardak suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyerek içebilirsiniz.

Limon: Baş dönmesinin geçmesini sağlayan en etkili yöntemlerin arasında limon da yer almaktadır. Baş dönmesi yaşadığınız dönemlerde bir barda suyun içerisinde yarım limon sıkabilirsiniz. Bu karışımı tatlandırmak isterseniz 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek de tatlandırabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde baş dönmenizin kısa süre içerisinde geçtiğini görebilirsiniz.

Bu yazı 330 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun