Bebekler İçin Biberon Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş
 

Bebeklerde rahat bir beslenme süreci geçirmek için seçilen biberon büyük önem taşır. Birçok annenin en çok merak ettiklerinin başında bebekler için biberon seçerken nelere dikkat edilmeli konusu geliyor. Beslenmenin sağlıklı ve rahat olabilmesi için biberon seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Biberon Özellikleri

Cam, silikon ve plastik olmak üzere üç çeşit biberon vardır. Bununla birlikte anti kolik özellik, emziğin şekli, emziğin yapıldığı madde, emzikteki delik sayısı da biberondan biberona değişiklik gösteriyor. Bazı bebekler biberona hemen alışırken birçok bebek kolay kolay biberondan beslenmek istemez.

Biberonların boyutları yaşa göre değişiyor. Piyasada 50 ml ile 340 ml arası biberon bulmak mümkün. Yeni doğan için 50 ml’lik biberonlar tercih edilirken, ilerleyen aylarda ve bebeğin iştahına göre boyutu arttırmak gerekiyor.

Biberonlar şekillerine göre köşeli, üçgen ve yuvarlak olmak üzere üç çeşittir. Biberonla beslenmek zorunda olan bebekler için biberon seçerken birçok çeşidi denemek zorunda kalan anneler en sonunda bebeğin tercih ettiği biberonu bulabiliyor.

Biberon Seçimi

  1. Kırılma riskleri olsa da cam biberonlar diğerlerine göre daha sağlıklıdır.
  2. Plastik biberon alınacaksa BPA (Bisfenol A ) maddesini içermediğine dikkat etmek gerekir.
  3. Yuvarlak tipteki biberonlar temizlik ve içine mama koyma kolaylığı olan biberonlardır. Köşeli ve üçgen biberonların temizliği zordur. Fakat yere düştüklerinde yuvarlanma riskleri yoktur.
  4. Beslenme sonrası oluşacak gaz sancısını engelleyen anti kolik özellikte biberonlar tercih edilmeli.
  5. Biberon emziğinde hava geçiren sistemin olması, bebekte doğal beslenme etkisi oluşturur. Ayrıca bu sistemle biberon içinde hava kabarcığı olmaz ve memeden emiyormuş hissi verir.
  6. İlk aylardaki bebekler için yavaş akan tek delikli, üçüncü aylarda orta akıştaki yani iki delikli biberon, sonraki dönemlerde hızlı akış özelliği olan biberonlar tercih edilmeli
  7. Biberonun polietersulfon (PES) ve polipropilen (PP) malzemeden üretilm üretilmiş olması ve yapısında BPA içermemesi oldukça önemlidir.
Bu yazı 294 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun