Bebeklerde Ek Gıda Takviyesi Nasıl Olmalıdır?

Paylaş
 

Bebeklerin beslenmesi için en önemli gıda kuşkusuz ki anne sütüdür. Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlayan, sağlıklı ve besleyici bir gıdadır. Ancak anne sütünün yeterli olmadığı ya da bebeğin ilk 6 ayından sonra bebeğin doyması için anne sütü yetersiz geldiğinden ek gıdaya geçilmesi gerekmektedir. Bu süreç çoğu zaman zorlu bir süreç olmaktadır. Peki, bebeklerde ek gıda takviyesi nasıl olmalıdır? Bebeklere ek gıda verilirken neler dikkat edilmesi gerekmektedir?

Bebeklerde Ek Gıda Nasıl Uygulanmalıdır?

Bebeklerde ek gıdaya geçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri alerjen yiyeceklerdir. Bazı yiyecekler bebeklerde alerji yapabilir. Bebeğin takibi iyi yapılmalıdır. Bunun için sadece bir tür yiyecek bir öğün verilmeli ve birkaç gün beklenmeli, bebeğin durumu ve alerji yapıp yapmadığı iyice gözetlenmelidir. Bebekte alerji durumu geliştiğinde hemen doktora başvurmak gerekir.

Bebeklere Ek Gıda Olarak Verilebilecek Yiyecekler Nelerdir?

Öncelikle bebeklerde ek gıdaya yoğurt takviyesi ile başlanır. Ev yapımı yoğurt olması tavsiye edilir ancak inek sütünün sindirimi zor olduğundan keçi sütünden yapılması daha iyidir. Yoğurttan sonraki besin öğesi olarak sebze tercih edilmelidir. Sebze çorbasını püre haline getirerek bebeğe yedirilmelidir. Ancak ilk başlarda alerjen etken durumu söz konusu olduğundan sadece bir sebze verilmelidir. Aynı şekilde meyve de verilebilir. Ancak çilek ve kivi gibi meyveler alerjik etkisi olduğundan dolayı bir yaşına kadar verilmesi önerilmez. Bebeğin 7. Ayı dolduktan sonra et verilmeye başlanmalıdır. En ideali olan kuzu eti ile çorba yapılarak ya da püre yapılarak verilebilir. Böylece bebekler yavaş yavaş ek gıdaya alıştırılmış olur. Ek gıdaya geç kalınması durumlarında bebeğin yutma refleksi gelişmeyeceğinden sonrasında sıkıntılar yaşanabilir.

Bu yazı 182 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun