Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Bebekleri sürekli ağlayan anneler neden ağladıklarını ve bu noktada ne yapacaklarını bilmeyebilir. Bebeklerin ağlamasının en temel sebeplerinden birisinin gaz sancısı olduğunu görüyoruz. Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Sorusunun cevabı genellikle merak edilmektedir. Sağlık hocası olara sizlere yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz.

Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri

Bebeklerde gaz sancısı görülmesinin farklı sebepleri olabilir. Genellikle sindirim sistemine bağlı olan bir problem olarak görülmektedir. Bebeklerde bağırsak hareketliliği arttığı için anormal bağırsak hareketleri meydana gelebilir ve bu durum ağrı oluşmasına sebep olabilir. Bebeklerin merkezi sinir sistemi gelişimi de gaz sorunu oluşmasına sebep olabilmektedir. Serotonin bağırsakların düz kasını kasar. Melatonin ise bağırsakların gevşemesine sebep olur. Bu durum da gaz sancısı oluşmasını tetikleyebilmektedir. Bu durum 3’ncü aydan sonra kaybolacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

-Bebeğinizi kucağınıza yüzü yere bakacak şekilde kolunuzun üzerine yatırarak rahatlatabilirsiniz.

-Bebeğiniz her istediğinde onu emzirmelisiniz. Bu kendisini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Emzirirken kucağınızda hafif dans edecek şekilde ya da sallayarak emzirebilirsiniz. Dokunsal ve işitsel uyarıla bu noktada yardımcı olacaktır.

-Bebeğinizin gazını giderebilmek için kullanacağınız ilaçlar çoğunlukla işe yaramayacaktır. Bu yüzden çok fazla ilaç kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

-Ağlama saatleri oluyorsa bu saatlere yakın bebeğinize masaj yaparak veya banyo yaptırarak rahatlatabilirsiniz.

-Bebeğinizin çevresinde uyaranlara olabildiğince az yer vermelisiniz. Bebeğinizin sakin ortamda bulunması annesiyle babasının davranışı da onu rahatlatacaktır.

Bu yazı 288 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun