Bebeklerde Gaz Sancısı Tedavisi

Paylaş
 

Yeni doğan bebeklerde ilk aylarında çok sık rastlanılmakta olan gaz sancısı bebeklere büyük rahatsızlık vermektedir. Erkek bebeklerde kız bebeklere göre daha fazla rastlanılan gaz sancıları en fazla da hazır mama ile beslenen bebeklerde görülmektedir. Annelerinin sütü ile beslenmekte olan bebeklerde ise gaz sancısı görülme oranı düşük olmaktadır. Özellikle doğumun ardından gelen altı ayda çok fazla gözüken bebeklerde gaz sancısı tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Zaten genellikle bebek bir buçuk yaşına ulaştığında kendiliğinden yok olmaktadır. Bu durum bebeğin herhangi bir rahatsızlığı olmaması durumunda geçerlidir. Bebeklerde oluşan bu sancılar bebeklerin yapılarına ve çevreden gelen faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu sancılar bazı bebeklerde şiddetli, bazı bebeklerde ise daha hafif bir şekilde geçirilmektedir.

Gaz Sancıları ve Oluşum Nedenleri

Bebeklerde meydana gelen bu gazların özellikle bebeğin beslenmesinin düzenli olup olmaması, bebeğe verilen gıdalar ile eğer bebek emziriliyor ise annenin yediği yemeklerden kaynaklanmaktadır. Bazen ise dışarıdan gelen bazı faktörler de gazın oluşumuna neden olmaktadır. Anneler eğer gaz içeren içecekler içeren gıdaları tüketiyor ise gaz meydana gelmektedir. Ayrıca bebeğin hava yutması durumu da gaz sancısına neden olmaktadır. Bebek annesinden süt emer iken ağzına doğal olarak hava da kaçar ve bu hava bebekte gaz oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Annesi sütü kullanmayan bebeklerin kullandığı hazır mamalar da içeriklerinden dolayı bazı bebeklerin sindirim sistemine olumsuz eki yapabilmekte, bu da gazı beraberinde getirmektedir. Bunların haricinde katı gıda verilmesi, bazı hastalıklar da gaza neden olabilmektedir.

Gaz Tedavisi Nasıl Yapılabilir?

Bebeklerde gaz oluşumuna neden olabilecek gıdalar bebeğe verilmemelidir. Biberon içerisinde hava varsa bu hava çıkarılmalıdır. Bebekler çok fazla acıkmadan sık sık beslenmelidir. Bebeklere banyo yaptırılması ve karnına masaj yapılması da gazı kesmektedir.

Bu yazı 292 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun