Bebeklerde Kabız Problemi

Paylaş
 

Yetişkin bireylerde yaşanan bir takım sağlık sorunları, bebeklerde de görülebilir. Bu sağlık sorunlarından bir tanesi, boşaltım sistemi sorunlarından biri olan kabız olma problemidir. Anne sütünden bebeğe geçtiği düşünülen bebeklerde kabız problemi farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Bu sorun uygulanacak ev tedbirleri ile kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır.

Bebeklerde Oluşan Kabızlığın Sebepleri

Kabızlığın yetişkin insanlarda görülmesinin sebeplerinden biri olan sıvı alım eksikliği bebekler için de geçerlidir. Bebeklere fazla katı kıvamda hazırlanan hazır mamalar veya katı yiyecek tüketimi, kabızlığı arttırmaktadır. Sindirim sisteminde tam manasıyla öğütülemeyen katı gıdalar, bağırsak anatomisine de zarar vermekte ve sıkıntı yaratmaktadır. Ayrıca bağırsak genişliği ve doğuştan oluşan yapısal sorunlar bebekte kabızlık sorununa yol açmaktadır.

Bebeklerin Yaşadığı Kabız Olma Sorunundan Kurtulma Yolları

Bir bebeğin kabız olduğu kaka yapma süresinin kontrolü ile kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Kaka yapımı sırasında ağlıyor veya zorlanıyorsa kabız olduğu belli olmaktadır. Kabız olan bir bebeğe sıvı takviyesi yapılmalıdır. Su gibi sıvıların yanı sıra elma ve kayısı suyu verilmeli ve kaka yapma süreleri takip edilmelidir. Anne sütü ile beslenen bebekler için annenin gıdasına dikkat etmesi gerekmekte, annenin sütündeki vitamin bileşenleri bebeğe geçeceğinden gaz yapıcı yiyecekler tüketilmemesi gerekmektedir.

Kabız olan bebeklerin ılık suyla duş aldırılması, karın bölgesine ılık ve yumuşak masajlar yapılması çok yararlı olacaktır. Ayrıca bebeğin bacak bölgesinin karın bölgesine doğru hareket ettirilerek egzersiz yaptırılması, bebeğin karnını yumuşatacak yöntemlerden biridir. Bebeğin kabız sorunundan kurtulması için uygulanacak olan etkili yöntemlerden biri de, popo kısmını vazelin, gliserin veya yağ ile ovmaktır. Ovma işlemi sonrası kısa süreli bir ılık uygulama yapılmalıdır. Bu işlem sonrası bebek kakasını daha rahat yapacak ve kısa süre sonra kabızlık probleminden kurtulacaktır.

Bu yazı 277 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun