Bebeklerde Solunum Yolu Tıkanması

Paylaş
 

Henüz 1 yaşını doldurmamış olan bebeklerde sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi de nefes yolunun tıkanmasıdır. Bebekler bir yaşına kadar meraklı ve araştırmacı yapılarından dolayı ağızlarına almaya çalıştıkları birçok nesne ile oynamayı seçerler. Bundan dolayı bazen küçük bir dikkatsizlik bazen ise bebeğin fazla hareketli olmasından dolayı solumla alakalı bazı sorunlar yaşanabilir. Bebeklerde nefes yolunun tıkanması sorununa karşı gereken ilk yardımı bilmek ve buna göre hareket etmek hayat kurtaracak derecede önemlidir.

Neden Bebeklerde Solunum Tıkanır?

Gıda, oyuncak, para, bilye gibi küçük boyutta ve çıkarılması zor olan nesnelerin solunum yoluna girmesi bebeklerde solunum yolunun tıkanmasında en büyük nedendir. Bundan farklı olarak ise bebeğin fizyolojik olarak gelişimi henüz tamamlanmadığından dolayı solunum tıkanması yaşanması da olasılıklardan bir tanesi olarak sayılabilir. Besinleri henüz yeteri kadar çiğnemesi gerektiğini bilmeyen bebek, yutma refleksi henüz gelişmediğinden bunu fark etmemesi durumda solunum sorunu yaşayabilir. Böyle durumların oluşmaması adına yapılması gereken dikkatli olmak ve bebeğin solunumuna zarar verecek maddelerin oynama alanında yer almamasını özellikle sağlamak gerekir. Aksi halde daha ileri seviyede sorunların oluşmasına neden olunabilir.

Solunum Yolu Tıkanan Bebeğe İlk Yardım

Solunum yolunda bir madde olduğu fark edilen bebek öncelikle kolunun üzerine ters gelecek şekilde yatırılır. Ardından başparmak ve diğer parmaklarınızın yardımıyla bebeğin çenesinden tutacak şekilde başı aşağı gelecek şekilde durması sağlanır. Eğilen bebeğin gövdesinden aşağıya eğim olacak şekilde aşağıya doğru sarkıtılması sağlanır. Devamında elinizin orta kısmı ile bebeğin iki kürek kemiğinin ortasına yavaşça vurulur. Bu vurma bebeğe zarar verecek şekilde olmamalıdır. Cismin çıktığından emin olduktan sonra bebeğin rahat nefes alıp almadığı bir kaç dakika boyunca kontrol edilir.

Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun