Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Paylaş
 

İlk anne adaylarının ve genç anne adaylarının en fazla merak ettiği noktalardan birisi, bebeklerin göz renginin ne zaman belli olduğudur. Bebeklerin doğduğu ilk dönemlerde renkleri kalıcı değildir. Fakat ilerleyen dönemlerde göz rengi oturarak kalıcı hale gelir. Bebeklerin göz renkleri hamilelik döneminin başlamasıyla 4’nci haftadan itibaren gelişmeye başlayacaktır. Fakat bu süreç içerisinde bebeğinizin göz rengi hakkında net bir bilgi öğrenebilmeniz mümkün değildir.

Bebeklerde Göz Renginin Oluşumu

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre bebeklerde göz renginin oluşum göstermesi hamileliğin 4’nci haftasıyla birliktedir. Bu dönem içerisinde göz rengi gözün ön bölümünde bulunan kıvrımlı yapıda yer alan pigment miktarına göre değişkenlik gösterecektir. Ön bölümde yer alan pigmentin miktarı fazlaysa gözün rengi kahverengi, pigment hiç yoksa mavi, pigment miktarı az ise yeşil göz oluşur. Bebeklerde göz renklerinin oluşması da pigmentin sayısı ile doğru orantılıdır.

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Kalıcı Hale Gelir?

Bebeklerdeki göz rengi zaman içerisinde kalıcı bir hal almaya başlar. Bunun için en az 6 aylık sürecin geçmesi gerekir. Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur? Sorusunun net cevabı için en az 6 ay ile 12 aylık bir sürecin geçmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bebeğin göz renginin belli olması gelişim düzeyine göre de değişkenlik gösterecektir. Birçok bebeğin göz rengi ilk doğduğu zaman mavi ile yeşil renklerdeyken zaman içerisinde değişkenlik göstererek kahverengi olur. Fakat yeni doğan bebeklerin gözleri siyah ise sonradan herhangi bir değişim olma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeklerin göz renginin anne ile babanın göz renginin de etkilediğini söyleyebiliriz. Bu evrede yapılan bazı hesaplamalar vardır.

Bu yazı 963 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun