Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş
 

Kadın ve sağlık alanında en fazla karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi Behçet hastalığıdır. Cinsel bölgelerde oluşan yaralar, ağızlarda yaralar ve cildin herhangi bir bölümünde geçmeyen kızarıklık oluşumları Behçet hastalığının belirtileri arasındadır. Bu yaralar ilerleyen safhalarda iltihaplanmaya doğru gitmektedir.

Behçet hastalığının belirtileri genellikle diğer birçok hastalığa göre daha fazladır. Bu yüzden belirtilerden birisini dahi görüyor olsanız bile çok fazla vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hastalık sıklıkla cinsel bölgede yaralar ve ağızda oluşan yaralar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Behçet hastalığında görülen yaraların genellikle ortası beyaz ve etrafı kızarıktır. Bu hastalığın belirtileri ilk olarak Mehmet Behçet isimli Türk bir doktor tarafından tanımlandığı için hastalığa Behçet hastalığı adı verilmiştir.

Behçet Hastalığının Nedenleri Nedir?

Sağlık hocası olarak sizlere Behçet hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz. Her ne kadar günümüzde bu durumun kesinliği kanıtlanmamış olsa da bazı hekimler hastalığın kalıtsal olarak bireye ailesinden geçtiğini savunmaktadır. Buna ek olarak çevresel birçok faktör de hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Hastalığın belirtilerinden birisine dahi sahipseniz çok fazla vakit kaybetmeden en kısa süre içerisinde doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra sizlere net bir tanı koyacaktır. Yapılan kan tahlilleri tek başına hastalığın olup olmadığı noktasında bir bilgi vermez.

Behçet hastalığı en sık 20 ile 40 yaş arasındaki bireylerde görülmektedir. Cinsiyete göre incelendiği zaman ise erkek ve kadınlar arasında oranın neredeyse eşit olduğunu görebiliyoruz. Fakat genç erkeklerin hastalığa yakalanma oranı kadınlara göre biraz daha fazladır. Ülkemizde hastalığın görülme oranı ise her 300 kişi arasından 1 kişi şeklindedir.

Bu yazı 370 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun