Bel Ağrılarınız Bazı Hastalıkların Habercisidir

Paylaş
 

Özellikle masa başında çalışan kişilerin günlük hayatında sık sık bel ağrısı problemi yaşadığını görebiliyoruz. İlk yaşandığında bu ağrılar genellikle umursanmasa da ilerleyen dönemlerde hayat kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklar konumuna gelebilmektedir. Basit gibi görünen bel ağrılarınız bile farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Omurga Hastalıkları

Omurga hastalıkları arasında karşımıza en fazla çıkan rahatsızlıklar genellikle skolyoz ve omurga tümörleri şeklindedir. Bu hastalıklara erken tanı koymak ise tedavi aşamasının bir o kadar kolay ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bel ve sırt ağrıları ise hem skolyoz hem de bel ağrılarında görülebiliyor. Omurga tümörlerinin en erken teşhisi arasında ise; gece ortaya çıkan ve uykudan uyandıracak seviyede olan bel ağrıları yer almaktadır. Bel ağrılarınız geçmiyorsa ve uzun süreli olarak devam ediyorsa mutlaka hemen uzman bir hekime başvurmanız gerekiyor.

Skolyoz en sık olarak 11 ile 14 yaş arasında olan kız çocuklarında karşımıza çıkar. Omurga eğriliği diyebileceğimiz bu hastalıktan genellikle çocuklar fark edemiyor. Fakat ebeveynleri kızlarının omurgasında yer alan eğrilikten rahatsızlığı anlayarak uzman bir hekime götürmelidir. Omurga tümörleri ise genellikle orta yaş ve ilerleyen yaşlarda karşımıza çıkmaktadır.

Egzersiz Bel Ağrılarını Azaltmada Etkilidir

Bel ağrılarının tedavi edilmesi sırasında her ne kadar egzersiz tek başına yeterli gelmiyor olsa da tedaviye destek vererek rahatsızlığın kısa süre içerisinde çözülmesini sağlayacaktır. Rahatsızlığınıza ve sağlık durumunuza göre doktorunuz sizlere en iyi egzersizleri önerecektir.

Bu yazı 1096 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun