Beyin Sağlığınız İçin Ne Yapmalısınız?

Paylaş
 

Beyin sağlığı yüzyıllardır araştırılması yapılan ve günümüzde üzerinde en çok durulan bir konudur. Bildiğiniz üzere beyin vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve bizim hayati anlamda yapmamız gerek her şeyi yöneten karmaşık bir yapıdır. Yapılan araştırmalar göre beyinde hayla çözülemeyen ve tanımı yapılamayan milyarlarca yapıya sahip. Bu karmaşık yapıya sahip olmamız onu korumamız için çok çabalamamız ve bunu titizlikle yapmamız gerektiğini otaya koymaktadır. Bu yüzden “beyin sağlığı ne kadar önemli?” ve “beyin sağlığınız için ne yapmalısınız? “gibi sorulara sürekli cevap aramaktayız.

Beyin Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Beynimiz karmaşık bir yapıya sahip olduğunu hepimiz biliyoruz ancak bu karmaşık yapıyı korumak için yani beyin sağlımızı korumak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Bu yüzden günlük almamız gerek gıdaları düzenli bir şekilde almalıyız. Beyin için en önemli besinlerden biri cevizdir. Ceviz şekil olarak da zaten beyin gibi gözükmektedir. Aynı beyin gibi kıvrımlara sahip olan ceviz beyin sağlımız için önemli yağlara sahiptir ve bu yüzden günlük tüketimimizi doğru bir şekilde yapmalıyız. Beyin için bir diğer gerekli gıda Omega-3 yağıdır. Bu yağ genellikle balık türlerinde bulunur. Bu yüzden bir insanın sağlık açısından haftada en az iki kez düzenli bir şekilde balık tüketmelidir.

Beyin Sağlığı İçin Zekâ Oyunları Oynamak

Beyin sağlımız için bir diğer durum zekâ oyunları oynamaktır. Zekâ oyunları beyin gelişimi için ve mental açıdan kuvvetlenmek için bizlere büyük olanak sağlar. Satranç, sudoku gibi zekâ geliştiren oyunları oynayan insanlar oynamayan insanlara göre algı, anlama hızlılığı, anlama güçlüğü gibi farklı şartlandırmalarda farklılık yaratması kaçınılmazdır. Bu yüzden zekâ oyunlarını oynamak düşünme hızımı arttırırken aynı zamanda algı gücümüzü arttırdığı için anlamız gereken bir şey ya da durumu kolayca anlamamıza olanak sağlar.

Bu yazı 245 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun