Beyin Travması Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Vücudumuzda bulunan bilinç ve şuur merkezine beyin denmektedir, herhangi bir kaza sonucu beyin travması nasıl anlaşılır onu inceleyeceğiz. Kafatasında bulunan beyazımtırak ve yumuşak kitledir. Bütün Zihni faaliyetlerin merkezidir. Beyin ana kısım ve arka kısım (soğancık)tan oluşmaktadır. Üst ana kısma ön beyin, arka kısma ise beyincik denmektedir. Bir beyinin içindeki kesitlere bakıldığında boz ve beyaz kısımlar bulunmaktadır. Boz kısımlar boz renktedir. Beyaz kısımlar ise beyaz renktedir. Bu kısımlar hücrelerden oluşmaktadır. Beynin içinde bulunan bir zarın içindedir bu maddeler. Bu sıvılar beynin sinir sistemi ve kanallarını doldurduğu için beyni çarpmalara karşı korumaktadır. Beyin iki yarım küreye ayrılmıştır. Yarım kürelerde loblara ayrılmıştır. Loblar girus denen kıvrımlardan oluşmaktadır.

Beyin kabuğunun çeşitli bölümleri ise duyu organlarımıza gelen algılardır. Duyu, ses algı gibi şeyleri beyin kabuğundan dolayı hissederiz. Görme merkezi ise art kafa lobunun kabuğu dur. Duyma merkezi ise şakak lobun dadır.

Beyincik dengede durmayı sağlayan organımızdır. Beyinciği zedelenmiş bir insan dengeyi sağlayamaz. Yani beyin travması geçiren bir insan da dengeyi sağlayamaz ve sıkıntılar yaşar.

Beyin Travması

Kafatasının kırılması ya da sarsılması sonucu içerisinde bulunan beyin dokusunun zedelenmesine beyin travması denir. Bazı baş travmalarında kemiklerin kırılması sonucu ve damarlarda kanama olmasa dahi beyin yapısında bir sarsıntı olmaktadır. Kafa içersindeki basınç değişiminden dolayı sinir hücrelerinin elektriksel boşalması sonucu bilinç kaybı yaşanmaktadır.

Bazı yaralanmalar ya da kazalar sonucunda, kafaya gelen darbeden dolayı yaşanan olaya beyin travması denmektedir.

Beyin Travmasının Belirtileri Travma Çeşitleri

Bu belirtiler kafa yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Hafif travma ve ağır travma olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hafif travma; ayakta durmada zorluk çekme, düşüncelerde karışıklık yaşama, baş ağrısıdır.

Ağır travma; bilinç kaybı, kusma ve nöbet geçirmedir.

Beyin travması; ilk 24 saat içerisinde gözlemlendikten sonra belli olmaktadır. Bu saatler içerisinde tomografi çekilir ve hasta gözlemlenir. Eğer travma belirtilerinin çoğu varsa ve tomografi sonucunda da gözüküyorsa acilen müdahale edilmelidir.

Bu yazı 298 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun