Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Tedavisi

Paylaş
 

Çağımızın büyük sorunu olan kanser vücudumuzun değişik yerlerine yayıldığı gibi böbrekte de bulunabiliyor.  Böbrek kanserinin nedeni tam olarak bilinmiyor ama sağlık yaşam konusuna yeterince önem verilmemesi kullanılan sigara ve alkol neden olabiliyor ayrıca genetik faktörlerde sebep olabilir. Sağlık hocası olarak size bu konu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Kanser Böbreğin Hangi Bölgesinde Oluşur?

Böbrek kanserinde tümör iki kısımda oluşabiliyor bu yüzden kanser iki çeşit görülüyor. Böbreğin et kısmında bulunan tümör en sık rastlanan kanserdir. Bir diğeri ise kanalların birleştiği havuda oluşan  havuz kanseridir. Bu kansere pek sık rastlanmaz.

Kimler Risk Altında?

Bu konuda pek çok nedenler vardır mesela bir insan çok fazla alkol içip, sigara kullanarak risk faktörünü arttırıyor ayrıca genetikte bu konuda önemli bir neden olabiliyor.

Nasıl Tespit Edilir?

Böbrek kanserinin tespit edilmesi sırasında artık yayın bir şekilde ultrasonografi yöntemi kullanılıyor.

Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanserinin önceden üç temel belirtisi vardır bunlar şu şekildedir:

– İdrarda kanama

– Böbrekte ağrı

– Böbreğin olduğu kısımda hissedilen sertlik birazda ishal belirtiler bu şekildedir.

Böbrek Kanserinin Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavide en dikkat edilen önem verilen konu tümörlü olan kısmı alıp böbreğin kalan kısmını korumak lazımdır.  Eğer ameliyat sırasında böbreğim tamamına hasar verilirse ilerdeki zamanlarda böbrek hastalığına ve böbrek yetmezliğine sebep olur  bu yüzden ameliyatta kullanılan yöntem sağlıklı operasyon için robotik cerrahi yöntemdir.

Kanserden korunmak için ve kansere yakalandığımızda onu yenmek için yapmamız gereken sağlıklı, düzenli ve stresten uzak bir yaşam sürmektir. Kendimize oldukça dikkat edip korumamız lazımdır kanser çağımızın en yaygın hastalığı o yüzden sağlık ve düzgün bir yaşam kurmamız şart olmaktadır.

Bu yazı 250 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun