Boyun Düzleşmesi Nedir? Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Boyun düzleşmesi sorunu özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerin çok fazla karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere boyun düzleşmesi hakkında bilgi vereceğiz.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi sorunu sonrada ortaya çıkan fiziksel sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorun boyunda C şeklinde olan kıvrımın I şekline dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Kişinin omurgalarının dizilimi ve genişliği kişiye özgü bir durum olduğundan dolayı ölçülerde değişiklik gösterebilmektedir. Boynumuzda yer alan C şeklindeki kıvrım herkesteki ortak özellikler arasında yer almaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek, bilgisayar başında çok fazla zaman geçirmek boyundaki bu C şeklindeki kıvrımın yok olmasına sebep olabilmektedir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nedir?

Boyun düzleşmesi birçok belirtiyle karşımıza çıkabilmektedir. Bu belirtilerin şu şekilde olduğunu söyleyebiliriz:

-Boyun hareketlerinde yaşanan kısıtlılık: Boyun hareketlerinde kısıtlanma boyuz düzleşmesinde en fazla karşımıza çıkan sorunlar arasındadır. Boynunuzu sağa ve sola döndürdüğünüz sırada yaşanan zorluklar boyun düzleşmesinin bir işaretidir.

-Boyun bölgesinde yaşanan ağrılar: Boyun düzleşmesinin ilk belirtileri arasında boyun ağrıları karşımıza çıkmaktadır. Bu ağrılar karşınıza çeşitli şiddetlerde çıkabilmektedir.

-Baş dönmesi: Bu belirti aslında birçok sağlık sorununa işaret eden belirtiler arasında yer almaktadır. Damarlar gerildiği için boyun düzleşmesinde de karşımıza çıkmaktadır.

-Boyun duruşunda farklılık: Boyun düzleşmesi olduğu zaman boynunuzda dışarıdan bakıldığında fark edilen bir değişiklik meydana gelmektedir. Bu durum başınızı dik tutmak istediğinizde bile dışarıdan eğrilik görünmesi şeklindedir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavi edileceği noktada ilk olarak omurilik ve boyun bölgesinde herhangi bir baskının olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer baskı varsa bunun için kişinin kasları güçlendirilmeli ve fizik tedavi görmelidir. Boyun düzleşmesi tedavisinde uygulanan bir diğer yöntemde boyunluk kullanmaktır. Eğer boyunluk etki etmiyorsa yani durum ilerlediyse hastaya daha uzun süreli bir fizik tedavi uygulanmaktadır.

Bu yazı 410 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun