Boyun Fıtığının Belirtileri

Paylaş
 

Parmak uçlarınızdan başınıza kadar uzanan bir ağrı hissediyorsanız dikkat etmeniz gerekecektir. Boyun fıtığı belirtileri birçok kişi tarafından önemsenmiyor. Fakat bu hastalığın çok ciddi boyutları olan bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Boyun fıtığında erken teşhis ve tedaviye başlanılması çok büyük önem arz etmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığının kendisini çok net bir şekilde belli eden belirtileri bulunmaktadır. Boyun fıtığı belirtileri incelendiği zaman karşımıza şu belirtiler çıkmaktadır:

-Boyun hareketleri yapıldığı sırada hareketlerde kısıtlanma, ensede sürekli ağrı hissedilmesi ve kas spazmı oluşması

-Ensede başlayan ve göğse doğru ilerleyen ağrı. Bu ağrı bazen sırt bölgesine doğru yayılabilmektedir.

-Eller ve kollarda gün içerisinde uyuşma hissi oluşması

-Kulak çınlaması, baş dönmesi, bulantı, gözlerde sinek oluşması ve konsantrasyon  bozukluğu gibi durumlar

-Eller ve kollarda kas gücünde azalma oluşması

-Oluşan ağrılar özellikle gece uyku sırasında aşırı derecede artış göstermektedir.

Boyun Fıtığı Neden Oluşmaktadır?

Boyun fıtığının oluşma sebeplerine baktığımız sırada sağlıksız oturma şekilleri, uzun süre bir yerde oturmak, kontrolsüz şekilde yapılan sporlar, ağır kaldırma, klimanın altında uzun süre kalma, boynu kütletme, genetik faktörler ve ters hareket yapma gibi durumlar boyunda zedelenmeye sebep olabilir.

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülmektedir?

Boyun fıtığının görüldüğü kişilere baktığımız zaman sigara kullanımına göre veya genetik faktörlere göre görülebilmektedir. Araştırmalara göre genç yaşlarda sigara kullanmaya başlayan kişilerde boyun bölgesinde kısa süre içerisinde bozulmalar görülebilmektedir. Doktorlar kişi sigara kullanmaya başladıktan sonra 5 yıl içerisinde boyun fıtığı vakalarının başladığını söylüyor. Boyun fıtığı sonradan oluşan bir durum olduğu için genetik ile de alakalı olan bir durumdur. Eğer aile hikayenizde boyun fıtığı vakaları oluşuyorsa sizde olma ihtimali de çok yüksektir.

Bu yazı 385 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun