Bu Beslenme Alışkanlıkları Karaciğerinize Zarar Veriyor!

Paylaş
 

Vücudumuzdaki en önemli organlar arasında ilk sıralarda karaciğer yer almaktadır. Sağlıklı beslenme ise karaciğerinizin sağlığı için çok büyük önem arz etmektedir. Sağlık sitesi olarak sizlere karaciğerinizi yoran besinler hakkında bilgi vereceğiz. Bu besinlerden uzak durmanız karaciğerinizin sağlıklı olması için sizlere yardımcı olacaktır.

Karaciğeri Yoran Beslenme Alışkanlıkları

Sağlıklı yaşam sürmek için ilk olarak beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir. Karaciğerlerinize zarar verme ihtimali olan alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekmektedir. Karaciğer sağlığı için uzak durmanız gereken alışkanlıklar şu şekildedir:

  • Alkollü içecek tüketimi, aşırı yağlı olan et gruplarının tüketimi, salam, sucuk, pastırma ve sosis tarzında şarküteri ürünlerini aşırı tüketmeniz karaciğerinize zarar verebilmektedir.
  • Fazla et suyu, yağda kızartılmış olan gıdalar, kakaolu olan gıdalar, tahin ve yağlı soslar da karaciğer sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Karaciğer sağlığını koruyabilmek için gün içerisinde mutlaka 2 – 3 litre su içmeniz gerekmektedir. Su tüketimi karaciğer için çok büyük bir öneme sahiptir. Su içtiğiniz esnada suyun içerisine biraz zerdeçal ekleyebilirsiniz.
  • Karaciğer yağlanmasını önlemek istiyorsanız su içmenin yanı sıra ek olarak gün içerisinde 30 dakika boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Karaciğer hastalıklarına yakalanmaya en büyük sebep olan yiyecekler kötü kolesterolü yükselten besinlerdir. Bu yüzden kolesterol yükseltme özelliğine sahip olan gıdalardan da uzak durmanız gerekiyor. Özellikle tereyağı, yağlı kırmızı et, yumurta sarısı ve karides gibi besinleri fazla tüketmekten uzak durun. Hayvansal olan gıdalar kolesterol seviyelerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden bu tür gıdaları sıklıkla tüketmemeniz gerekir.

Karaciğer sağlığı açısından belli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeniz de çok önemlidir. Bunun yanı sıra sigara tüketiminiz varsa mutlaka bırakmanız gerekmektedir.

Bu yazı 246 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun