Burun Kaşıntısının Oluşma Sebepleri

Paylaş
 

Sürekli olarak burun kaşıntısı sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi farklı olabilir. Sebeplerin arasında her ne kadar mevsimsel değişimler ilk sıralarda yer alıyor olsa da alerjik durumlarda bunun oluşmasına sebep olabilmektedir.

Mevsimsel Alerji

İlkbaharın sonu ile yazın başlangıç döneminde burnunuzda kaşıntı, akma, tıkanıklık gibi durumlar oluyorsa bu büyük ihtimalle mevsimsel alerjiden kaynaklanan bir durum olacaktır. Özellikle polene olan alerjiniz bunu tetikliyor olabilir.

Alerjik Rinit

Burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtiler alerjik rinitin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durum ev tozundan kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda köpek, kedi ve hamster gibi hayvanlar besliyorsanız bunlardan kaynaklı da olabilir.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı tarzında burun enfeksiyonlarına yol açan hastalıklarda da burun kaşıntısı sorununun sık sık yaşandığını görebiliyoruz.

Deri Hastalıkları

Sedef, mantar, kurdeşen ve egzamana gibi hastalıklar da burun kaşıntısı yaşamanıza sebep olabilecek hastalıklar arasında yer alıyor.

Burun Kaşıntısına Sebep Olan Diğer Nedenler

Burun kaşıntısına sebep olan bazı rahatsızlıkları sizlerle paylaştık. Fakat burun kaşıntısına sebep olabilecek durumlar sadece bunlarla sınırlı değildir. Ergenlik ve hamilelik gibi hormansal değişimlerin yaşandığı dönemlerde de burun kaşıntısı sorunu yaşanmaktadır. Aynı zamanda havada yaşanan ani nem ve sıcaklık değişimleri, bazı parfümler, bazı ilaçların yan etkileri, kimyasal içeriğe sahip olan bazı malzemeler ve deterjanlar da burun kaşıntısına sebep olabilecek durumlar arasındadır.

Bu yazı 335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun