Çarpıntı ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Halk arasında kalp çarpıntısı olarak bilinen ancak tıp dünyasında aritmi adı altında söylenen çarpıntı durumu bireyin kalbinin normalden daha hızlı bir şekilde atması anlamına gelir. Kalp hızının üst sınırı olan dakikada 100 ile başlayan ve 140 kereye kadar giden normal durumların aksine bu değerlerin üzerine çıkan atış sayısı çarpıntıya neden olabilir. Çarpıntı ve tedavi yöntemleri ile ilgili uzmanlar tarafından uygulanan bazı etmenler bulunmaktadır. Kalp atış hızının çok yükseğe çıkması taşikardiye de neden olabilmektedir.

Çarpıntı Nedenleri

Kalp çarpıntısının meydana gelmesi pek çok etkene bağlı olarak doğru sonucu alabilmek için hastadan tiroid testi, EKO testi ve kan testi istenmektedir. Genel anlamda kalp çarpıntısının ortaya çıkma nedenleri arasında; stres, heyecan, aşırı kafein tüketimi ya da hızlı koşma gibi etmenler bulunmaktadır. Fizyolojik ya da kalp ritmi bozukluğu olarak iki şekilde ele alınabilecek olan çarpıntı durumu için uzman bir doktorun gerekli olan testleri uygulaması gerekmektedir. Tespit esnasında EKG’nin önemi oldukça yüksek olup en doğru sonuç bu alet üzerinden alınmaktadır.

Çarpıntı Tedavisi

Oluşturulmuş olan anormal kalp dokusunun tahribinin ortadan kaldırılması çarpıntının tedavisi olarak tanımlanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi tıp alanında Ablasyon olarak bilinmekle beraber tedavi işlemi ince uzun olan aletler ile beraber yapılmaktadır. Kateter adı verilen bu aletler ile kasık yolu üzerinden kalp içine doğru ilerlenir. Kateterin ucuna bir kayıt cihazı bağlanarak kalp içinden EKG kayıtları alınır ve araştırma işlemi ile beraber çarpıntıya neden olan odak nokta bulunur. Radyo frekans enerjisi verilerek bu noktada tahribat oluşturulur ve çarpıntının tedavisi gerçekleşir. Bu yöntem üzerinden yapılan tedavi işlemi %90 oranında başarı ile sonuçlanmakta ve çarpıntı yok edilmektedir.

Bu yazı 198 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun